قاصدک و شاپرک

عروسک پشت پرده یا کاکنج (Physalis alkekengi-L) به صورت بوته های علفی در اغلب کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکای شمالی و همچنین در نواحی مرکزی و شمال ایران به طور خودرو یافت می شود در طب سنتی ایران و بسیاری از کشورها، میوه و برگ آن به عنوان دارو مصرف می گردیده است. 

به گزارش ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران میوه این گیاه دارای اسید اسکروبیک، اسید سیتریک و قند است و مقدار ویتامین C موجود در میوه این گیاه بیش از لیمو ترش و معادل دو برابر آن است. 

برگ های این گیاه به علت دارا بودن ترکیبات استروئیدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین اثرات ضد میکروبی عصاره حاصل از پرکولاسیون پودر خشک شده ساقه، برگ و میوه این گیاه با اتانول 80 درصد بر روی برخی از باکتری ها به اثبات رسیده است. 

عروسک پشت پرده طبعی سرد و خشک دارد و میوه آن به صورت خوراکی دارای اثر مدر می باشد و به همین دلیل در درمان سنگ های مجاری ادرار ناراحتیهای کلیه و دفع اسید اوریک مورد استفاده قرار می گیرد. 

عروسک پشت پرده در درمان بیماری هایی مانند: زخم مجاری ادرار، بواسیر، هپاتیت، برونشیت استسقاء (آب طلبی)، ناراحتی های پوستی (جوش و کورک)، تنگی نفس، رماتیسم و نقرس بسیار مؤثر است. 

عروسک پشت پرده دارای خاصیت تب بر، ضد انگل، تصفیه کننده خون، قاعده آور و تسهیل کننده زایمان نیز می باشد. 

استفاده از عروسک پشت پرده باعث اختلالاتی در توازن هورمونهای استروژن و پروژسترون شده و این تداخل امکان دارد که در اثر وجود ترکیبهای استروژنی در میوه این گیاه باشد. 

لازم به ذکر است که تجویز و استفاده از این گیاه بدون دستور پزشک خطرناک است زیرا ریشه، برگ ها و میوه های عروسک پشت پرده با نام علمی آتروپا بلادونا دارای سم خطرناکی است که خوردن این سم سبب آسیب دیدگی شدید قلب و همچنین سامانه تنفسی انسان می شود.

منبع:: www.forum.niksalehi.com/showthread.php?t=52907

[ پنجشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۹ ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ در ارتباط با رشته مهندسی گیاهپزشکی و بیماری شناسی گیاهی و حشره شناسی می باشد.
امکانات وب