قاصدک و شاپرک
بابونه:تقویت اعصاب،آرام بخش،خواب آورکه بهتر است گرم مصرف شود. جوشانده گیاه بابونه نیز دارای خواص فوق می باشد.

بومادران:نیرو بخش،تقویت قلب،تصفیه کننده خون،مقوی اعصاب.
چهل گیاه:تقویت کننده معده،رفع ترشی معده(افزایش ترشح اسید معده)،کمک به هضم غذا،رفع دل درد و دل پیچه.
زنیان:ضد عفونی کننده معده ،ضد انگل(کمک به دفه انگلهای معده و روده)،ضد قارچ،ضد نفخ،ضداسهال
سیر:دفع رطوبت معده،هضم کننده غذا،اشتها آور،رقیق کننده خون،ضد عفونی کننده دستگاه گوارش،جلوگیری ازسفید شدن مو،دفع سردی معده.
سنبل طیب:مقوی قلب و اعصاب،آرام بخش،رفع اضطراب،رفع سردردهای میگرنی،ضد قند خون.
شنبلیله:ضد قند خون 
طارونه:تقویت اعصاب،کمک به رفع امراض روماتیسم و درد مفاصل
گاوزبان:آرام بخش،رفع دلهره و اضطراب،نیرو بخش،معالجه گریپ و برونشیت
گلاب:نشاط آور،تقویت مغز و اعصاب ،رفع صفرا،رفع عطش .درکلیه شیرینیجات ایرانی و پاره ای ازغذاها کارایی دارد.
نعنا:رفع رطوبت و افزایش ترشح اسید معده و نفخ،مقوی اعصاب (پیوسته رقیق شده آنمورداستفاده قرار گیرد)
برگ زیتون:پائین آورنده فشار خون،مفید در بیماریهای پوستی.
بادرنجویه:تقویت مغز و اعصاب،مفید جهت حافظه وقلب،سردردهای عصبی،تنگی نفس،ضد استفراغ ،برطرف کننده حالتهای تهوع در زمان بارداری
اترج:طبیعت گرم،تقویت قلب و معده،رفع افسردگی،جلوگیری از اسهال کودکان . قابلیت مصرف در انواع شیرینیجات.
اسطخودوس:طبیعت گرم،مفید برای انواع سردرد،سرگیجه،لرزش اعضای بدن،عصبانیت،رفع فراموشی،درمان نقرس،آرام بخش.
زیره:تقویت کننده معده،رفع تنگی نفس،افزایش ترشح شیر در زنان شیرده،هضم کننده غذا،ضد چاقی،نفخ،نافع جهت قلنج.
میخک:مقوی معده و اعصاب ،مسکن درد دندان،درمان فلج و سکته مغزی،ضد اضطراب.
مرزه:تقویت معده،بهبود افزایش ترشح اسید معده،ضد نفخ،ضدانگل معده و روده،نرمی استخوان را بهبود بخشیده،افزایش نیروی بدن،معالجه گریپ و برونشیت.
شوید:ضد چربی خون،تصفیه کننده خون.
یونجه: افزایش وزن بدن،مولد خون،تقویت عمومی بدن،جلوگیری از پوکی استخوان،کمک به انعقاد خون (حاوی مقادیر زیاد ویتامینK).
برگ گردو:پائین آورنده قند خون،درمان نقرس.
برگ چنار:افزایش وزن بدن،تب بر،ضد آسم،درمان درد و ورم مفاصل ،طبیعت سرد
گل ختمی:ملین ،طبیعت سرد.
خارشتر:دفع شن و شستشو دهنده کلیه ومثانه،طبیعت سرد
کیالک:صفرا بر،تقویت کبد،مفید برای بیماران قلبی،تنظیم کننده تپش قلب و ضربان،ضد تشنج،تقویت معده،طبیعت سرد.
کاسنی:تقویت معده،آرام بخش،تصفیه کننده خون،ضد تشنج،تقویت پوست،تقویت کبد،تب بر،ضد سرما خوردگی،طبیعت سرد.
بید:تقویت معده،آرام بخش،ضد تشنج،برطرف کننده یرقان،طبیعت سرد.
خرفه:تصفیه کننده خون،رفع سوزش مری و معده،برطرف کننده سردردهای میگرنی،اشتها آور،طبیعت سرد
گزنه:ضد قند خون،افزایش ترشح شیر زنان شیرده،طبیعت سرد
بیدمشک:معطر،تقویت قلب،دفع گرما و خفقان قلب،نیرو بخش،تقویت عمومی بدن،طبیعت معتدل،مصرف در شیرینیجات ایرانی.
شاطره:تصفیه کننده خون،ضد یرقان،صفرا بر،مدر،تب بر،تقویت کننده،تقویت لثه و جلوگیری از خونریزی آن.
نسترن:تقویت قلب،تصفیه کننده خون،سرشار از ویتامینc،مفید جهت سنگ کیسه صفرا،از بین برنده اسهال کودکان.
آویشن شیرازی:رقیق کننده خون،مفید جهت امراض و عفونتهای معده و ریه،تقویت معده،رفع برونشیت،آسم،گریپ،سیاتیک،ن قرس و برطرف کننده سوءهاضمه،خاصیت ضد باکتریایی،طبیعت معتدل.
پونه:اشتها آور،بادشکن،ضداسهال،مسکن سکسکه،رفع سوزش معده،ضد سرفه،خلط آور،طبیعت معتدل.
آب نارنج:رفع سرفه و صفرای بدن

[ دوشنبه بیست و هشتم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]

محققان اعلام کردند گیاهان می توانند اطلاعاتی که در سیگنالهای نوری نهفته است را به خاطر سپرده و نسبت به آن واکنش نشان دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته دانشمندان گیاهان به شیوه ای کاملا مشابه اعصاب بدن انسان اطلاعاتی درباره شدت و کیفیت نور را از برگی به برگ دیگر انتقال می دهند. این سیگنالهای الکتروشیمیایی توسط سلولهایی حمل می شوند که می توان آنها را به سلولهای اعصاب گیاهی تشبیه کرد.

دانشمندان طی آزمایشی نشان دادند نوری که تنها به یکی از برگهای گیاهی تابانده شده منجر به واکنش نشان دادن تمامی برگهای گیاه خواهد شد. این نشان می دهد گیاهان می توانند اطلاعاتی که در نور نهفته است را به خاطر بسپارند.

محققان دانشگاه "وارسا" در لهستان با تاباندن نور به بخش انتهایی یک گیاه شاهد بروز تغییرات در بخشهایی بالایی آن بودند و در مقابل زمانی که تابش نور متوقف شد نیز تغییراتی در راستای آن در کل گیاه مشاهده شد.

در مطالعات پیشین دانشمندان نشان داده بودند سیگنالهای شیمیایی از میان کل گیاه عبور کنند تا به گیاه امکان دهند در برابر تغییرات از خود واکنش نشان داده و با محیط منطبق شوند.

اما مطالعه جدید نشان می دهد زمانی که نور واکنش شیمیایی را در یکی از برگهای گیاهی به وجود می آورد، زنجیره ای از واکنشها را به دنبال داشته و با کمک سلولهای ویژه ای این واکنشها را به تمامی گیاه انتقال می دهد. دانشمندان این سیگنالهای الکتریکی سلولها را که در تمامی برگهای گیاه وجود دارند اندازه گیری کرده و موفق به کشف سیستمی عصبی در گیاهان شدند.

آنچه بیش از همه باعث شگفتی دانشمندان شده است واکنش متغیر گیاهان نسبت به رنگ نوری است که به سوی آنها تابیده می شود. در واقع گیاهان با استفاده از اطلاعات نهفته در نور و به منظور مصون کردن خود در برابر بیماریها نوعی محاسبات نوری بیولوژیکی انجام می دهند.

آزمایشها نشان می دهند گیاهان در برابر نورهایی به رنگ قرمز، سپید و آبی واکنشهای مختلفی از خود نشان می دهند که این ویژگی می تواند در اثر استفاده از اطلاعات نهفته در نور برای ایجاد واکنشهای شیمیایی به وجود بیاید. محققان برای بررسی این فرضیه با انجام آزمایشهای متعدد به مطالعه تاثیر نورهای مختلف بر روی میزان مصونیت گیاهان در برابر انواع بیماری ها پرداختند.

نتایج نشان دادند یک ساعت پرتو دهی گیاه و سپس آلوده کردن آن به نوعی ویروس یا باکتری باعث می شود گیاه به مدت یک روز در برابر آلودگی از خود مقاومت نشان دهد. اما زمانی که اول گیاه به ویروس آلوده شده و سپس در معرض نور قرار می گیرد نمی تواند مقاومت کافی را برای مقابله با بیماری از خود نشان دهد.

بر اساس گزارش بی بی سی، از این رو دانشمندان معتقدند گیاهان به گونه ای حافظه خاص مجهزند که می تواند نوعی سیستم ایمنی در برابر بیماری های مختلف از خود ایجاد کند و از قابلیت انطباق با شرایط نوری متفاوت نیز برخوردار است.

منبع: خبرگزاری مهر


[ یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
قارچ عامل بیماری Gaeumanomyces graminis این قارچ خاکزی که عامل بیماری پاخوره گندم می باشد ،ریشه ها،طوقه،و قسمت تحتانی ساقه گندم را مورد حمله قرار می دهد.کاهش عملکرد دانه گندم در اثر خسارت این بیماری در شرایط کشت مستمر ودرسالهای دوم یا سوم ممکن است به بیش از 50 در صد برسد.دمای خاک،مقدار آب خاک،عملیات مدیریت خاک و کشت براین بیماری تاثیر می گذارند.


علائم بیماری
این قارچ در شرایط مساعد قادر است در هر مرحله از رشد،ریشه گندم را مورد هجوم قرار دهد.ریشه بوته های آلوده کم پشت ،تنک ،ترد و شکننده ،چروکیده و خشک می شوند.خوشه بوته های آلوده کوچکتر و قبل از خشکیدگی کامل بوته به رنگ سفیده در آمده ،دانه ها نیز چروکیده و کاهش وزن پیدا می کنند. غالبا علائم بیماری در زمان خوشه دهی ظاهر می شود. گسترش بیماری در مزرعه ممکن است محدود یا وسیع باشد.
علل گسترش این بیماری دراستان گلستان
ریشه گندم اولین نقط ای است که توسط قارچ مورد حمله قرار می گیرد. بنابراین هر عاملی که وظایف و رشد ریشه را محدود سازد شرایط را برای حمله بیماری پاخوره به ریشه را مساعد می نماید.
1- عدم رعایت تناوب زراعی:کشت فشرده گندم ،مخصوصا"کشت مستمرگندم شرایط را برای افزایش جمعیت عامل بیماری فراهم می کند. کشت مضاعف سویا بعد از برداشت گندم نیز موجب تشدید فعالیت این قارچ می شود.
2- باقی ماندن کاه وکلش آلوده گندم روی زمین تا زمان کشت بعدی ودر این مدت رویش علف های هرز خانواده گرامینه و سبز شدن بذور گندم ریزش یافته پس از برداشت محصول موجب انتقال این قارچ با جمعیت زیاد به سال آینده می شود.
3- در اثر خاک ورزی غلط ،خاک زراعی فشرده شده و سله های سخت بوجود می آید. حالت ماندابی درنتیجه کاهش نفوذ آب باران یا آبیاری در خاک روی زمین تشکیل می گرددو برای مدتی محیط ریشه گندم از رطوبت اشباع می شودو در نتیجه بیماری پاخوره سریع تر درمحیط ریشه گندم توسعه می یابد.
4- در اثر آبیاری وبارندگی های پی در پی و وزش بادهای تند فرسایش خاک های زراعی شدت یافته است.فقر خاک های زراعی از نظر ماده آلی، عناصر غذایی مورد نیازگندم وکاهش میکروارگانیزم های مفید شرایط را برای حمله بیماری پاخوره به ریشه بوته های ضعیف گندم مساعد می سازد.
5- درجه قلیائیت ومیزان آهک خاک های زراعی منطقه بالا می باشدو این عوامل موجب کاهش قابلیت جذب عناصر غذای از قبیل ازت، فسفر، پتاسیم ،روی ومنگنز و غیره می شود.شرایط نامتعادل در جذب عناصر غذایی باعث کاهش سرعت گسترش ریشه گندم در خاک می گردد.با کم شدن سرعت رشد ریشه گندم ، برای بیماری پاخوره فرصت بهتری جهت هجوم به تمام حجم ریشه فراهم می شود.
6-عنصر منگنز همراه با ازت موجب ساخت مواد قندی و سنتز فنل ها و سایر ترکیبات مربوط به سیستم دفاعی گیاه می شود . منگنز گسترش بیماری پاخوره را به تاخیر می اندازد و باعث افزایش رشد ریشه گندم می گردد. قابلیت جذب و مقدار منگنز خاک بعلت بالا بودن درجه قلیائی و آهک خاک ، کشت مستمر گندم، فرسایش و عدم مصرف سولفات منگنز کاهش یافته است.
7- کشاورزان به مقدار زیاد بذر گندم جهت کشت در هر هکتار مصرف می کنند. در نتیجه تراکم بوته های گندم در واحد سطح در بسیاری از مزارع بیش از اندازه بالا می باشد. رقابت بین بوته های گندم در تراکم زیاد موجب محدود شدن گسترش و رشد ریشه های گندم در خاک می شود. بوته های گندم با داشتن حجم ریشه کم زودتر در اثر حمله بیماری پاخوره از بین می روند.
8- در بسیاری از مزارع ، رقابت علف های هرز در اوایل رویش گندم در جذب آب و عناصر غذایی ، موجب محدود شدن منابع مورد نیاز گندم می شوند و در نتیجه سرعت رشد ریشه های گندم راکاهش می دهند . در نتیجه تحمل بوته های گندم در برابر حمله بیماری پاخوره کاهش می یابد.
 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com
منبع: پایگاه تخصصی دانش کشاورزی
[ یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
خواص درمانی عرق بیدمشک‌

بیدمشک گیاهی است از نژاد بید سنبله‌های آن دارای اسانس معطر است. اسانس یا عرق بیدمشک علاوه بر خواص درمانی برای معطر کردن شربت‌ها نیز به کار می‌رود

بیدمشک گیاهی ملین و تقویت‌کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی است. این گیاه دارویی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می‌دهد. جوشانده برگ یا پوست درخت بیدمشک سبب دفع انگل‌ها و کرم‌های معده و روده می‌شود

بیدمشک تقویت‌کننده دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می‌کند. همچنین عرق بیدمشک، آرامبخش و خواب‌آور است. جوشانده گل بیدمشک همراه با شکر، ناراحتی‌های عصبی، افسردگی، درد‌های عصبی و روماتیسمی را بهبود می‌بخشد

عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب می‌شود و خاصیت تب‌بر دارد

[ جمعه بیست و پنجم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]

خواص بهار نارنج 

اگر این روزها به شهرهای شمالی كشورمان سفر كنید، حتماً از عطر گل‌های بهار نارنج سرمست خواهید شد.

مناطق رویش یا كشت آن در مناطق شمالی و جنوبی ایران است.

بهار نارنج همان شكوفه درخت نارنج است كه در فصل بهار درخت را زینت داده، در پاییز و زمستان، جای خود را به میوه نارنج می ‌دهد. این گل اگرچه در پخت مربا مورد استفاده قرار می‌ گیرد، ولی كاربرد اصلی آن به‌ همان صورت گل خشك و به ‌خصوص عرق در طب گیاهی است.

برای مصرف دارویی، شكوفه‌های بهار نارنج را صبح زود که به حالت غنچه ی نشكفته است، می چینند و سپس در محلی تاریك سریع خشك می ‌كنند تا تغییر رنگ ندهند.

اثرات درمانی:

* مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرامش‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را كاهش می ‌دهد.

* بهارنارنج در تقویت معده بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می ‌برد.

* برای كنترل تشنج‌ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می ‌كنند.

* اگر مشكل كم‌خوابی یا بی‌خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید.

* اشتها آور و ضد سرفه است.

چای بهار نارنج

* برای درست كردن چای بهار نارنج، كافی است، 10گرم از گل بهار نارنج را در دو لیوان آب‌جوش به مدت 20دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف كرده و ‌همراه با یك قاشق سوپ‌خوری عسل میل كنید.

با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت.

منبع: روزنامه همشهری
[ جمعه بیست و پنجم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
کامليا   Camellia japonica

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com

فارسي اصيل: لاژبَر(لاژ=شکاف+بر=ميوه) اشاره به ميوه شکافته آن است.
فارسي رايج: کامليا ( برگرفته از نام Kamel سياح قرن هفتم)
نام انگليسي:چاي بوته Tea Plant

    درختچه اي هميشه سبز و زينتي با گلهاي قرمز، صورتي، سفيد که در محيط بازپرورش آن معمول تر است، خانواده آن (ته آسه)و بومي چين و ژاپن و کره است، برگهاي سبز و تيره آن با گلهاي زيباي قرمز رنگ تضاد رنگي ايجاد مي نمايد که بسيار جذاب است، حتي الامکان از جابجا نمودن و چرخاندن گلدان پرهيز نماييد در غير اين صورت شکوفه هاي آن قبل از باز شدن مي ريزند، گلها در طول فصل پاييز تا اوايل بهار شکوفا مي گردند، خاک اسيدي را دوست دارد و تکثير آن در منزل مشکل است.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و پنجم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
 


نام علمي: Chrysomela decemlineata


 نام عمومي:Colorado Potato beetle

اين آفت بومي کشور آمريکا مي باشد و سالها قبل در شيب شرقي سلسله جبال راکي Rocky روي گياه بومي buffalo-fur با نام علمي Solanum rostratum زندگي مي کرده است. ولي از سال ???? به بعد که زراعت سيب زميني در آمريکا رواج يافت آفت سيب زميني گرديد و سوسک تمايلي به تغذيه و تخمريزي روي گياه هرز ميزبان نشان نداد. در سال ???? همراه با غده هاي آلوده به اروپا آورده شد. سپس در سال ???? در شهر بردو فرانسه حالت طغياني به خود گرفت و بعد از چندين سال قسمتهاي زيادي از اروپاي مرکزي و شرق اروپا را مورد تهاجم قرار داد. در ايران سوسک کلرادو براي اولين بار در شهرستان ارديبل در سال ???? گزارش گرديد. در آن سال زراعتهاي سيب زميني در سطح ? هزار هکتار سمپاشي شد. سوسک کلرادو طالب آب و هواي معتدل و زمستان سرد است.

حرارت بالاتر از ?/?? درجه سانتي گراد براي نشو و نماي سوسک مؤثر شناخته شده است. تخم در حرارت کمتر از ?? درجه سانتيگراد تفريخ نمي شود و حرارت بالاتر از ?? درجه سانتي گراد تخم و لاروها را مي کشد و سوسکها براي فرار از گرما به داخل خاک پناهنده مي شوند. اين آفت علاوه بر سيب زميني روي گوجه فرنگي،‌ بادمجان، توتون، فلفل فرنگي و عده زيادي از گياهان هرز مي تواند تغذيه کند.

? زيست شناسي:


زمستان را به صورت حشره کامل در داخل خاک و در اعماق مختلف آن سپري مي کند. در اوايل بهار که حرارت خاک در بستر سوسک به حدود ?? درجه سانتي گراد رسيد از محلهاي زمستان گذران خارج و شروع به فعاليت مي کند. در شهرستان اردبيل خروج سوسکهاي زمستانه معمولاً از اواخر فروردين تا اوايل ارديبهشت ماه مي باشد.

سوسکها در ابتداي خروج ?-? روز در سطح خاک استراحت کرده سپس در هواي گرم و آفتابي شروع به فعاليت و پرواز مي کنند. حشرات کامل بعد از يک تغذيه کافي از جوانه ها و برگها که معمولاً چند روز طول مي کشد در ساعات گرم و آفتابي روز به جفت گيري پرداخته،‌سپس حشره ماده تخمهاي خود را در دستجات ??-?? تائي در سطح زيرين برگها قرار مي دهد. يک سوسک زمستانه ممکن است تا ???? عدد نيز تخم بگذارد. تخمها در حرارت ??-?? درجه سانتي گراد طي ?-? روز و در حرارت پائين تر طي 3-2 هفته تفريخ مي شوند و در حرارت بالاتر از 35 درجه خشک شده و نازا مي شوند. اين حشره داراي 4 سن لاروي است و تا ابتداي شفيره شدن 4 نوبت پوست عوض مي کند. دورة لاروي حدود 15روز طول کشيده و سپس لارو در داخل خاک در گهوارة گلي و در عمق 10-3سانتي متري تبديل به شفيره مي شود. شفيرگي حدود20روز به طول مي انجامد. نسل اول اين آفت حدود 15 روز به طول مي انجامد. در اردبيل سوسکهاي نسل اول از دهة اول تير ماه به بعد از شفيره خارج و در ساعات گرم روز به تدريج در خاک ديده مي شوند. قسمت عمده اي از جمعيت سوسکهاي نسل اول به زير خاک رفته و در عمق 25-10 سانتي متري يا بيشتر، دورة استراحت دراز مدت 3-1ساله را مي گذرانند.

اما عده اي نيز به دورة استراحت نرفته و در سطح زراعت باقي مانده، جفت گيري و تخم ريزي مي نمايند و نسل دوم آفت را مي سازند. طرز تغذيه و رشد و نمو افراد نسل دوم مشابه با نسل اول آفت مي باشد و حشرات کامل در اواخر تابستان و اوايل پائيز به دياپوز رفته و همان گونه زمستان را در درون خاک سپري مي کنند. اين آفت در ديگر نقاط دنيا 4-1 نسل در سال دارد.


.کنترل:


.کنترل زراعي


در شهرستانهاي اردبيل در سالهائي که قيمت محصول ارزان و هزينه هاي زراعي برابر قيمت فروش محصول است سيب زميني در مزرعه رها شده و يا با دقت جمع آوري نمي گردند. بقاياي غده هاي سيب زميني در بهار آينده جوانه زده و سبز مي شود و چنانچه قبل از تخم ريزي سوسکها، کنده و معدوم نگردد، کانون نشو و نماي آفت مي شود. اما در سالهائي که قيمت سيب زميني گران است کشاورز به منظور سود زراعي بيشتر تا چند سال پي در پي در يک زمين، سيب زميني مي کارد و چون گياه سودآور ديگري هم طراز سيب زميني در منطقه وجود ندارد تناوب زراعي رعايت نمي شود. در نتيجه خسارت آفات بالا مي رود. بنابراين جمع آوري و حذف بقاياي آلوده و تناوب زراعي در امر مبارزه بسيار مهم مي باشد.


.کنترل شيميايي

1) فوزالن(زولون) EC 35% و 2ليتر در هکتار

2) اندوسولفان(تيودان) EC35% و 2- 1ليتر درهکتار


3) تيوديکارب(لاروين) DF 80% يک کيلوگرم در هکتار

[ جمعه بیست و پنجم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]

آتشک (Fire Blight)


 

یکی از بیماری‌های مهم و خطرناک درختان میوه دانه‌دار در جهان و نیز ایران است.این بیماری حتی اگر در برخی مناطق، انتشار کمی هم داشته باشد، خسارات سنگینی را به درختان تحمیل می‌کند. بنابراین لازم است برنامه کنترلی دقیقی برای مهار بیماری در مناطق انتشار آن به اجرا درآید. 

این بیماری اولین بار از نیویورک گزارش شده و تا ۲۰۰ سال محدود به آمریکای‌شمالی بود. با ورود مهاجران به آمریکای شمال غربی، این بیماری نیز در این مناطق گسترش پیدا کرد به ‌طوری که تا اوایل سال‌های دهه ۱۹۰۰ به تمام مناطقی که سیب و گلابی در آن کشت می‌شد، سرایت پیدا کرد. 
در خارج از ایالات متحده، بیماری اولین بار در سال ۱۹۱۹ از کشور نیوزلند گزارش شد و بعد از آن در اواخر دهه ۱۹۵۰ در انگلستان شیوع پیدا کرد. 

پس از آن، بیماری در تمام اروپا و مدیترانه گسترش یافت و خسارات زیادی به درختان میوه وارد کرد. امروزه در کشورهایی که بیماری در آنها گزارش نشده، مقررات سخت قرنطینه‌ای برقرار است. 

در ایران، بعد از سال‌ها قرنطینه اولین بار در بهار ۱۳۶۸ از کرج گزارش شد و در حال حاضر از بیماری‌های مهم قرنطینه داخلی است در حالیکه به سرعت مرزهای قرنطینه را در هم شکسته و در حال پیشروی است. این بیماری اکنون در استآنهای تهران، آذربایجان، قزوین، زنجان و... خساراتی در ‌پی دارد. 

خسارت این بیماری اصولا متوجه خانواده گیاهان Rosaceae (درختان به، سیب، گلابی، گل‌سرخ و سایر گیاهان زیتنی این تیره و به تازگی گیاه خاکشیر) بوده و عامل بیماری باکتری Erwinia amylovora از خانواده‌ Entrobacteriaceae است. جنس‌های مهمی از باکتری‌ها از جمله جنس مشهور سالمونلا که از باکتری‌های بیماری‌زای انسانی و جانوری است در این خانواده جای می‌گیرند. 

● علائم بیماری 

درختان مبتلا به آتشک مجموعه‌ای از علائم را نشان می‌دهند. به‌طور کلی سه نوع علائم قابل تشخیص است و زمان آلوده‌شدن درخت و اندامی که آلوده شده تعیین‌کننده نوع نشانه بیماری است. اولین نشانه‌ای که آشکار می‌شود، سوختگی شکوفه‌هاست که بلافاصله پس از باز شدن گل‌ها صورت می‌گیرد. 
در مراحل اولیه آلودگی، گل‌ها ظاهری آبسوخته پیدا کرده و به سرعت سیاه می‌شوند. عموما کل شکوفه‌های یک خوشه دچار سوختگی شده و می‌میرند. 

سوختگی شاخه‌ها بارزترین نشانه این بیماری است که یک تا چند هفته بعد از ریختن گلبرگ‌ها قابل مشاهده است. در این مرحله برگ‌ها و شاخه‌های آب‌دار نیز به‌ قهوه‌ای تا سیاه تغییر رنگ داده و سر‌شاخه‌ها به سمت عقب خم شده، حالت سر عصایی به خود می‌گیرند. 

در ادامه فصل با گرم شدن هوا، روی همین شاخه‌ها می‌توان تراوشات باکتریایی (Ooz) را دید که به‌صورت قطرات ریز چسبناکی ترشح می‌شوند. در شرایط مساعد، آلودگی به شکل شانکر به سمت پایین (تنه درخت) توسعه یافته و در کل، درخت ظاهری سوخته در آتش پیدا می‌کند. 

نشانه‌ها روی میوه هم قابل مشاهده است به‌ طوری‌که میوه‌های درختان بیمار- اگر در مراحل اولیه آلوده شوند- کوچک، تیره رنگ و چروکیده می‌مانند و - اگر دیرتر آلوده شوند- زخم‌های قرمز قهوه‌ای تا سیاه رنگ را روی سطح آن می‌توان دید. 

روی این میوه‌ها هم می‌توان تراوشات باکتری را دید؛ به‌خصوص اگر هوا گرم و مرطوب باشد. اگر پایه درخت به بیماری حساس باشد(مانند درخت به)، کل درخت پژمرده شده و خواهد مرد. نشانه‌های بیماری را حتی در زمستان به صورت برگ‌های خشکیده روی درخت می‌توان دید. 

● چرخه بیماری 

ر فصل زمستان باکتری عامل بیماری را در شانکرهای ایجاد شده در شاخه‌ها می‌گذراند و در بهار با گرم شدن هوا دوباره فعال شده و خود را همراه تراوشاتی به سطح درخت می‌رساند. حشراتی مانند زنبور‌عسل که جذب این تراوشات می‌شوند و نیز قطرات باران عامل مهمی در انتقال باکتری‌ها به گیاه و ایجاد بیماری جدید هستند. 
این انتقال از راه گل‌ها و نیز زخم‌های ناشی از نیش حشرات یا تگرگ و... صورت می‌گیرد و برای همین است که اولین نشانه‌های بیماری در شکوفه‌ها خود را نمایان می‌کند. 

سپس باکتری پس از استقرار و تکثیر، راه خود را داخل درخت یافته و به طور سیستمیک در درخت منتشر می‌شود. در حرکت به سمت سرشاخه‌ها، آنها را خشکانده و در حرکت به‌ سمت تنه با ایجاد شانکر در آخر فصل خود را برای زمستان‌گذرانی آماده می‌کند. 

گاهی این شانکرها به حدی توسعه می‌یابند که درخت مجالی برای ادامه زندگی نمی‌یابد و از پای در‌ می‌آید؛ این زمانی است که پاتوژن تمام درخت را آلوده کرده باشد. 

● راه‌های مبارزه 

بهترین راه برای کنترل آتشک، راهکارهای تلفیقی است که شامل عملیات باغبانی (که باعث کاهش حساسیت درختان و جلوگیری از انتشار بیماری در باغ شود)، تلاش برای کاهش میزان اینوکولوم اولیه در باغ و سمپاشی در زمان مناسب با باکتری‌کش‌ها برای پیشگیری از بیماری در زمانی که شرایط برای ایجاد بیماری مهیاست. 
موثرترین کار در این مورد برای کاهش گسترش بیماری، اجتناب از کاشت پایه‌ها و ارقام حساس است. رقم‌های خیلی حساس سیب شامل موتسو، جوناتان و رم بیوتی، فیجی،‌ با حساسیت زیاد خود به بیماری، ترکیب خطرناکی را در باغ در زمانی که بیم اپیدمی بیماری می‌رود، می‌سازد چراکه اینچنین درختانی در اثر بیماری خواهند مرد. بیشتر ارقام مردم‌پسند گلابی نیز حساسیت بالایی به آتشک دارند. 

سوختگی شاخه‌ها یکی از نشانه‌های معمول روی شاخه‌های جوان و آبدار است. بنابراین شیوه‌های هرس و استفاده کمتر از کودهای نیتروژنی که به کاهش رشد شاخه‌ها می‌انجامد، برای جلوگیری از این مرحله‌ بیماری اهمیت دارد. پیشرفت بیماری در داخل پیکره‌ درخت با هرس شاخه‌های آلوده در اوایل تابستان؛ یعنی درست زمانی که تازه آلوده شده‌اند به حداقل می‌رسد. 

این‌کار به‌خصوص در مورد درختان جوان و کوتاه مهم است زیرا در این حالت فاصله شاخه‌های آلوده با تنه بسیار کم است. قطع شاخه‌ها باید از فاصله ۲۰ تا۳۰ سانتی‌متری زیر حاشیه محل آلودگی باشد. ضدعفونی وسایل هرس با الکل یا هیپوکلرید سدیم (وایتکس) بعد و قبل از بریدن هر شاخه نباید فراموش شود. 

کنترل موثر حشرات با قطعات دهانی زننده- مکنده مثل شته‌ها، زنجره‌ها و پسیل گلابی به کاهش روند توسعه بیماری در مرحله سوختگی شاخه‌ها کمک می‌کند. 

● کاهش اینوکولوم 

منبع اینوکولوم اولیه باید با هرس و جدا کردن شاخه‌های آلوده و نیز قسمتی از تنه که نشانه‌های شانکر را بروز می‌دهد در طول فصل زمستان کاهش یابد. 
سمپاشی با باکتری‌کش‌های سمی در زمان باز شدن غنچه‌های گل یا کمی بعد از آن به کاهش باکتری‌های تولید شده در شانکرهای زمستانه کمک می‌کند. 

در باغی که سابقه بیماری آتشک را دارد شاخه‌هایی که رنگ آنها زرد نارنجی است باید یک تا دو هفته بعد از ریزش گلبرگ‌ها از درخت جدا شوند. این کار به‌خصوص زمانی مفید است که بیماری در مرحله سوختگی شکوفه‌ها کنترل شده و بنابراین شانکرها منبع اصلی آلودگی برای گسترش بیماری در تابستان محسوب می‌شوند. 
جدا کردن شاخه‌های گوشتی و آبدار به محض ظهور اولین نشانه‌ها در آنها به محدود شدن انتشار و گسترش بیماری کمک خواهد کرد. اما این اقدام زمانی موثر است که با دقت در چند هفته اول بعد از گلدهی دنبال شود.

درمان به وسیله آنتی‌بیوتیک (Bacteriocide Spray): 

بیشتر اپیدمی‌های خطرناک و جدی آتشک زمانی اتفاق می‌افتد که گل‌ها آلوده شوند. آنتی‌بیوتیک‌های مشخصی وجود دارند که می‌توانند در محافظت از گل‌ها در برابر آلودگی نقش داشته باشند. این مواد باید درست زمانی که گل‌ها ظاهر می‌شوند به کار روند.سیستم‌های مختلفی برای تعیین زمان مناسب استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها طراحی شده است. بیشتر این سیستم‌ها براساس دما (معمولا بیش از ۳/۱۸ درجه سانتیگراد که در این حالت تجمع باکتری هنوز به حد آستانه عفونت نرسیده است) کار می‌کنند.بعد از این مرحله بارش باران لازم است تا باکتری را به محل‌هایی که بتواند از آنجا وارد گیاه شود، برساند. بنابراین آنتی‌بیوتیک باید قبل یا بعد از بارش صورت گیرد تا در زمان بارندگی جمعیت باکتری زیر آستانه آلودگی باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها در مرحله سوختگی شاخه‌ها در طول تابستان تاثیری ندارند و به‌کارگیری آنها برای محافظت توصیه نشده است. 

آنتی بیوتیک‌هایی که برای درمان این بیماری مورد استفاده هستند شامل Streptomycin و Terramycin می‌شود. مورد اخیر به‌خصوص روی گلابی مصرف دارد. در مناطقی که مصرف استرپتومایسین مجاز نیست، می‌توان از Tetracyclin و Flumequin استفاده کرد. 

البته گفتنی است مصرف آنتی‌بیوتیک در گیاه‌پزشکی و درمان بیماری‌های گیاهی، محدودیت‌هایی دارد. یکی از این محدودیت‌ها، مقاوم شدن باکتری‌ها به آنتی‌بیوتیک‌هاست که این مقاومت شامل باکتری‌های بیماری‌زای انسان نیز می‌شود که این امر خود منجر به اختلال در کنترل بیماری‌های انسان و حیوانات به دلیل حضور مداوم آنتی‌بیوتیک در طبیعت می‌شود. برای همین مصرف این مواد در گیاه‌پزشکی باید درنهایت دقت و با لحاظ کردن احتیاط فراوان همراه باشد. 

نهایت اینکه بیماری آتشک اکنون در ایران، به یکی از مهم‌ترین بیماری‌های گیاهی کشور تبدیل شده و ریشه‌کنی و جلوگیری از گ سترش این بیماری خطرناک باید مورد توجه مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های کشور قرار گیرد. 
انجام تحقیقات در زمینه بیماری‌زایی پاتوژن عامل بیماری، اپیدمیولوژی، شیوه‌های پیشگیری و درمان بیماری نیازمند صرف وقت و هزینه از سوی مراکز تحقیقات کشور است و امید که روندی که برای مطالعه جنبه‌های مختلف بیماری در کشور وجود دارد، ادامه یافته و بلکه با سرعت بیشتری پیگیری شده و با کمک صاحب‌نظران و متخصصان بیماری‌شناسی گیاهی این بیماری در کشور ریشه‌کن شده و درختان از آتش بیماری نجات یابند.

منابع:
ــ بیماری‌های سیب و گلابی؛ ا.ل.جونز. ترجمه سید محمد اشکان. مرکز نشر دانشگاهی
ــ عوامل بیماری‌زا و بیماری‌های مهم گیاهی ایران؛ دکتر ابراهیم بهداد، نشر یادبود اصفهان

 

آنتراکنوز گردو Walnut anthracnose بیماری ناشی از قارچ Gnomonia leptostyla (آنامورف: arssonina juglandis) است، که دراکثر مناطق گردوکاری دیده می‌شود؛ نشانه‌های آن تشکیل لکه‌های فرو رفته گرد یا بیضی شکل روی شاخه، میوه و برگ است. آسروول‌های قارچ به صورت حلقه های متحدالمرکز روی لکه های برگی به وجود می‌آیند.

کنترل:

1- زینب wp80% و 2-1 درهزار

2- اکسی کلرورمس wp35% و 5-3 درهزار

3- ترکیب برور ______ 1-0.5 درهزار

توصیه ها:

سمپاشی زمستانه 3_2 نوبت که پس از ریزش برگها انجام می‌شود. سمپاشی بهاره 2 نوبت پس از ریزش گلبرگها .همچنین جمع آوری و سوزاندن برگهای آلوده ریخته شده و رعایت بهداشت باغ در کنترل بیماری موثر است.


بیماری لکه سیاه گردو walnut black spot بیماری ناشی از باکتری Xanthomonas campestris pv.Juglandis است که موجب سیاه شدن گل آذین نر و لکه های قهوه‌ای تا سیاه روی میوه و برگ می‌شود

پژمردگی شاخه‌ی گردو walnut branch wilt

 

بیماری ناشی از Nattrassia mangiferae که درناحیه مورد حمله پوست شاخه ورقه ورقه شده و درزیر ورقه‌ها پودر سیاه رنگی شامل آرتروکنیدیم‌های قارچ تشکیل می‌شود. بیماری منجر به پژمردگی شاخه و خشک شدن برگهاست که همچنان به شاخه متصل باقی می‌مانند. 

کنترل:

تقویت و آبیاری منظم گیاه بسیار موثر است

شانکر عمقی پوست گردو walnut deep bark canker(syn: walnut phlom canker) 

بیماری ناشی از باکتری Erwinia rubrifaciens که نشانه‌های آن تشکیل رگه‌های قهوه‌ای درناحیه‌ی آوندهای آبکشی و لایه‌ی زاینده و خارج شدن صمغ سیاه رنگ از تنه‌ی گردوست


پوسیدگی فیتوفترایی طوقه و ریشه گردو walnut Phytophthora crown and root rot 

بیماری ناشی از گونه‌های Phytophthora به ویژه Phytophthora cactorum است که موجب پوسیدگی طوقه وتولید تراوه(صمغ) سیاه رنگ می‌شود. 

کنترل: 

1- ترکیب بردو ----- 0.8 درصد

2- اکسی کلرورمس wp35% و 5 در هزار

توصیه: رعایت نکات زیر در کنترل و عدم توسعه بیماری موثر است.

1- اجتناب از آبیاری غرقابی و عدم تماس طوقه با آب آبیاری

2- بررسی برای حصول به پایه‌های مقاوم.

3- حذف قسمتهای آلوده دور یقه و طوقه درخت تا بافت سالم و سپس پانسمان با سموم توصیه شده.


شانکر سطحی پوست گردو walnut shallow bark canker

بیماری ناشی از Erwinia nigrifluens که نشانه‌های آن تشکیل آسیبهای نامنظم به رنگ قهوه‌ای تیره روی تنه و شاخه‌های اصلی است.


ارزیابی مقاومت ارقام گیلاس نسبت به باکتری Pseudomonas syringae عامل بیماری شانکر درختان میوه هسته دار

بیماری شانکر باکتریایی درختان میوه هسته دار در تمامی مناطق اصلی پرورش درختان میوه در دنیا شیوع داشته و یکی از مهمترین بیماریهای این درختان از جمله گیلاس می باشد. چون ارقام مختلف گیلاس نسبت به بیماری شانکر باکتریایی حساسیت متفاوتی دارند، استفاده از ارقام مقاوم به این بیماری راهکار مناسبی برای کنترل آن است. بیماریزایی Pseudomonas syringae pv. syringae (Pss) از کلکسیون آزمایشگاه باکتری شناسی بخش بیمارهای گیاهی موسسه تحقیقات آفات و بیماریهای گیاهی جدا شده از درختان گیلاس استان تهران دوباره اثبات گردید. در این بررسی تعداد 21 رقم گیلاس پیوند شده روی پایه آلبالو تلخ (Pronus mahaleb.) شامل هیبرید شماره 1 کرج، شعاع السلطنه، سیاه مشهد، سیاه دانشکده، همدان، بلامارکاد پیش رس ایتالیا، شبستر، حاج یوسفی، ناپلئون، لامبرت، بلادی باربون، قرمز رضاییه، مشهد، زرد دانشکده، اراک، قرمز باغ نو، ابرده، میکرز، دیررس ایتالیا، رودچون و قزوین استفاده شد. برای بررسی مقاومت این ارقام سوسپانسیون باکتری مورد نظر به آنها تزریق و پس از نگهداری در شرایط گلخانه و هوای آزاد نتایج مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج حاصله نشان داد که ارقام گیلاس از نظر حساسیت به شانکر باکتریایی اختلاف معنی دار داشته و ارقام شعاع السلطنه، سیاه مشهد، بلامارکاد پیش رس، شبستر، حاج یوسفی، ناپلئون، دیررس ایتالیا، رودچون و قزوین مقاومت بالاتری نشان دادند. ارقام هیبرید شماره یک کرج، سیاه دانشکده، همدان، لامبرت، قرمز رضاییه، مشهد، زرد دانشکده، اراک، ابرده و میکرز به عنوان نیمه حساس و ارقام بلادی باربون و قرمز باغ نو به عنوان حساس ارزیابی شدند. هیچکدام از ارقام گیلاس مقاومت کامل نشان ندادند.


عارضه خشکیدگی خوشه خرما(پژمردگی میوه) 

چروکیدگی میوه عارضه‌ای است که درسالهای اخیر درپاره‌ای از مناطق خرما خیز کشور مانند جیرفت، کهنوج و بوشهر مشاهده گردیده است. اولین بار درسال 1368 ازمنطقه رودبار کهنوج گزارش شده است. ازعوارض ناشناخته کشور است که سالانه درسطح وسیع خسارت وارد می‌کند. سرعت انتشار عارضه بسیار بالا است، بطوری که دربوشهر درسال1378 ظرف مدت یک هفته سراسر نخیلات استان را فرا گرفت و میزان خسارت را به 40درصد رساند. وقوع عارضه با چروکیده شدن ناگهانی حبه‌های خرما در مرحله تبدیل خارک به رطب است. سایر علائم بصورت ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ درمحل اتصال خوشچه‌ها به محور خوشه اصلی که منجر به پیدایش یک نوار قهوه‌ای رنگ و سرتاسری دریک طرف محور خوشه اصلی می‌گردد. درمحل اتصال خوشچه‌ها به محور خوشه اصلی ترکهایی ظاهر می‌شود. همچنین میوه‌های نارس بسرعت پژمرده شده و پلاسیده می‌شوند.

دربررسیهای انجام شده هیچکدام از عوامل پاتوژنیک ازمیوه‌های آلوده جداسازی نگردیده‌ است. بنظر می‌رسد عارضه با عواملی چون درجه حرارت و آبیاری و تغذیه در ارتباط است.

 

سفیدک پودری هلو و شلیل Peach powdery mildew 

بیماری سفیدک سطحی یا سفیدک نمدی هلو اولین بار در ایران دراطراف تهران درسال 1326 توسط اسفندیاری گزارش شده است. معمولا درهرجا که هلو کشت می‌شود بیماری نیز دیده می‌شود. علاوه بر هلو به شلیل نیز حمله می‌کند. عامل بیماری قارچ Sphaerotheca pannosa var. Persica است. علت نامگذاری آن به پانوزا بواسطه تولید حالت نمدی است. قارچ انگل اجباری است و نمی توان آن را روی محیط کشت پرورش داد. این قارچ زمستان را به دو صورت ریسه درجوانه و بصورت کلیستوتیسیم می‌گذراند. 

 

نشانه‌های بیماری روی برگ در ابتدا بصورت ایجاد لکه‌های سبز کمرنگ و یا مایل به قهوه‌ای ودرنهایت تشکیل بافت نمدی است. برگهای پیر بندرت مورد حمله قارچ قرار می‌گیرند و مقاومند. خسارت بیماری در حالتی که به میوه حمله می‌کند فوق‌الاده زیاد است زیرا ارزش و بازار پسندی میوه بطور محسوس تقلیل می‌یابد. روی میوه لکه‌ها گرد هستند. اگر میوه سبز باشد لکه سفیدرنگ و اگر میوه متمایل به قرمز رنگ باشد لکه زرد چرکین به نظر می رسد. قسمتهای لکه‌دار میوه سفت و سخت شده و از رشد طبیعی باز می‌ماند. سرشاخه‌های مبتلا به قارچ باریک و ضعیف مانده وجوانه‌های آنها کوچک می‌شود.

 

کنترل بیماری:

· کنترل مکانیکی: آبپاشی، باران، آب سردوگرم ، ازبین بردن غشای نمدی ازجمله اقداماتی است که درکاهش بیماری موثر است.

· کنترل بیولوژیکی: قارچ عامل بیماری در مناطق مرطوب بوسیله تعدادی قارچهای هیپرپارازیت که مهمترین آنها Cicinobolus cesatii می‌باشد پارازیته شده‌اند و ازبین می روند ویا لااقل کاهش می‌یابد.

· کنترل زراعی: حفظ حاصلخیزی خاک، هرس و واریته‌های مقاوم(ارقام هلو مخملی، کاردی و حاج کاظمی نسبت به بیماری حساس و ارقام پائیزه مقاومند.)

· کنترل شیمیایی: 

1- دینوکاپ(کاراتان) LC EC 35% و 1 درهزار

2- دینوکاپ(کاراتان) FN-57 WP18.25% و 1 درهزار

3- سولفور(الوزان- کوزان) WP80-90% و 4-3 درهزار

4- بنومیل(بنلیت) WP 50% و 0.5 درهزار

توصیه‌ها: بهترین زمان سمپاشی بعد از ریختن گلبرگها و تشکیل میوه است. درصورت لزوم 7-3 نوبت سمپاشی انجام می‌گیرد. نوبت اول سمپاشی مهم است و سمپاشی‌های بعدی به فاصله 10 روز انجام می‌پذیرد. 

لکه آجری برگ بادام و لکه قرمز برگ آلو

هردودرایران وجود دارد،ولی لکه آجری مهمتر است. اولین بار اسفندیاری در سال 1348 بیماری را روی بادام در ارومیه و لرستان مشاهده کرد. سپس Steyaert بلژیکی متخصص بیماریهای گیاهی که مامور کمک و همکاری با ایران بود این بیماری را مشاهده کرد. در منطقه خفر فارس بیماری لکه آجری به شدت دیده میشود. عامل لکه آجری Polystigma ochraceum ) Polystigma amygdalium) وعامل لکه قرمزآلو Polystigma rubrum است. روی برگ بادام لکه‌ها کشیده و بزرگند ولی روی برگ آلو لکه‌ها تقریبا گردند. لکه آجری بادام به برگ حمله می‌‌کند، ولی لکه قرمز علاوه بر برگ به شاخه نیز حمله می‌کند. در هردو لکه‌ها چرمی وضخیم هستند. بیماری منوسیکل است. روی برگهای زمین ریخته پری‌تیسها تشکیل می‌شود.آلودگی توسط آسکوسپور ایجاد می‌شود، نقش پیکنیدها دربیماری مشخص نیست وآلودگی نمی‌دهد. برای تشکیل آسکوکارپ 2-1 ماه سرمای نزدیک صفردرجه لازم است. قارچ در محیط کشت قابل کشت نمی باشد. این بیماری از نظر بیولوژی تقریباً مشابه لکه سیاه سیب است، یعنی دارای دو فاز ساپروفیتی و پارازیتی است. حذف مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌⠠??‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌ ساپروفیتی می‌تواند تا حدی بیماری را کنترل کند.

کنترل شیمیایی:

1- مانکوزب (دیتان ام-45) WP 80% و 2 در هزار

2- اکسی کلرورمس(کوپراویت) WP 35% و 3 در هزار

3- ترکیب بردو ---------- 1 درصد

4- سم جدید Triforin (ساپرول) به مقدار : 3 در هزار توصیه‌ها: نوبت اول سمپاشی بعد از ریزش گلبرگها وسپس به فواصل12روز. جمع آوری ودفن برگها

لکه غربالی درختان هسته دار Stone fruit shothle spot
 

  

بیماری بصورت جهانی گسترش دارد و روی زردآلو، هلو، بادام دارای اهمیت خاصی است . پاتوژن به اغلب قسمتهای گیاه حمله می کند. لکه های روی برگ ریزش کرده و سوراخهایی روی آن ایجاد می‌کند. روی میوه زردآلو حالت زگیل ایجاد می‌نماید. در بادام ریزش برگ شدید می‌دهد. عامل ‌بیماری ‌قارچ Wilsonomyces carpophilus است. قارچ اسپورودوکیم تولید می‌کند؛ کنیدیم روی جوانه ها زمستانگذرانی می‌کند کنیدیها با باران پخش می‌شوند. 

کنترل شیمیایی:

1. کاپتان WP50% و 3 در هزار

2. ترکیب بردو --------- 2% 

3. اکسی کلرورمس WP35% و 5-3 هزار

توصیه ها: 3نوبت سمپاشی . سمپاشی پاییزه بعد از ریزش گلبرگها ،سمپاشی زمستانه بعد متورم شدن جوانه ها ،تکرار سمپاشی بعد از ریزش گلها و تکرار آن بفواصل 14روز

ویروس برگ باد بزنی مـو Grapevine fan leaf virus 

عامل برگ باد بزنی مو ویروسی از جنس نپوویروس است که انتشار جهانی دارد و یکی از عوامل عمده زوال ارقام مو می باشد. گونه های Vitis vinifera و هیبریدهای آن به ویروس حساس است. سویه های عمده ویروس عبارتند از fanleaf و yellow mosaic و vein banding .

سفیدک پودری انگور (سیاه بور) Grapevine powdery mildew 

بیماری در مناطق مختلف ایران نامهای متفاوتی چون کفک (در رشت)، سیاه‌ بور (اصفهان)، سفیدک (شیراز)، شته (کاشان) دارد. طبق بعضی ازشواهد و مدارک، اصلِ بیماری ازسرزمین ژاپن است. اولین بار قارچ عامل در سال 1834از امریکای شمالی گزارش شده است ولی بیماری درامریکا از اهمیت چندانی برخوردار نبود. بیماری برای اولین بار درسال 1845 درناحیه بریتانیای کبیر در گلخانه‌های Margate توسط باغبان انگلیسی به نام Tucker مشاهده شده است. شدیدترین اپیدمیهای آن مربوط به کشورهای اروپایی به خصوص کشور فرانسه، اسپانیا وایتالیا است که دربعضی ازسالها محصول تاکستانها را به کمتر از یک چهارم کاهش داده است. بیماری در ایران برای اولین بار درسالهای 51- 1250 در رضائیه مشاهده شده است. اکنون بیماری در تمام نقاط انگورخیز کشور دیده می‌شود.

عامل بیماری قارچ Uncinula necator است که میسلیوم قارچ کاملاً سطحی است و مواد غذایی خود را بوسیله هاستوریم(مکه) تأمین می‌نماید؛ همچنین این مکه‌ها برای تثبیت قارچ درسطح نبات بکار می‌رود. زمستانگذرانی قارچ به صورت میسیلیوم درداخل جوانه‌هاست. البته در مناطق سرد زمستانگذرانی بصورت پریتسیوم نیز می‌باشد.

شدت بیماری موقعی که جوانه‌ها متراکمند یا رطوبت بالاست و جاهای که سایه‌دار است بیشتر است. در اثر حمله قارچ کیفیت و کمیت میوه کاهش یافته، همچنین باعث حساسیت درخت به سرما می‌شود. قارچ به میوه، برگ، خوشه، جوانه، پیچکها، دم میوه و شاخه‌های جوان حمله می‌کند. در اثر حمله پوششهای سفید و خاکستری روی اندامهای گیاه دیده می‌شود. در روی برگ لکه‌هایی محدود را ایجاد می‌کند که در آخر فصل این لکه‌ها نکروزه می‌گردند. حمله قارچ به غوره‌ها به علت عدم تعادل فشار در قسمت داخلی و خارجی باعث ترکیدن میوه می‌گردد وپیش از آنکه غوره‌ها به نصف اندازه حقیقی برسند می‌ریزند. میوه‌های رسیده مورد حمله قارچ قرار نمی‌گیرند. خوشه‌های سفیدک زده کمی سیاه و سبک هستند. اگر بیماری هنگام گل و قبل از آن شدید شود گلها می ریزند و دانه تشکیل نمی‌شود. حبه‌ها کوچک مانده و رشد نمی‌کنند و آبدار نمی‌شوند غالباً حبه‌ها ترک خورده و می پوسند. سفیدک مو درشرایط خشک بدون ترک خوردن باعث زودرسی انگور می‌شود. درهوای مرطوب شکافها روی انگور یا غوره زود پیدا می‌شود.

 


کنترل: 

1- گوگرد میکرونیزه ---------- kg90- 60 در هکتار

مبارزه با گوگرد در 3 نوبت انجام می‌شود. نوبت اول در 7- 6 برگی جوانه‌ها به میزان 15-10 کیلوگرم. نوبت دوم بعد از ریختن گلبرگها و بسته شدن دانه به میزان 30-20 کیلوگرم و نوبت سوم 20-15 روز بعد به میزان 40-30 کیلو، در صورت انبوهی تاکستان تا 60 کیلوگرم قابل افزایش است.

2- سولفور(الوزان- کوزان) wp80-90 % و 4-3 درهزار

3- دینوکاپ(کاراتان) FN-57 wp 18.25 % و 1 درهزار

4- پنکونازول(توپاز) EW 20 % و 0.125 درهزار

5- هگزاکونازول(انویل) SC 5 % و0.25 درهزار

6- نوآریمول(تریمیدال) EC 9 % 2/0 درهزار

توصیه‌ها: دینوکاپ در نوبت اول که هوا خنکتر است مصرف شود و سولفور در نوبتهای بعدی که هوا گرمتر است. هرس سبز درختان مو و از بین بردن علفهای هرز ، جهت کاهش رطوبت و تهویه باغ در کاهش بیماری موثر است. 

 

پوسیدگیهای انگور Grapevine rots

پوسیدگیهای انگور براثر عوامل ساپروفیتی یا پارازیتهای ضعیف صورت می‌گیرد که در مراحل مختلف رشد به میوه حمله می‌کنند وباعث فساد آن می‌شوند. عواملی چون Greenaria uvicola باعث پوسیدگی تلخ انگور(grape bitter rot) می‌شود، Glomerella cingulata باعث پوسیدگی انگور رسیده (rip rot) می‌شود که معمولاً موقع برداشت محصول دیده می‌شود. این پوسیدگی به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای دیده می‌شود. عواملی چون Guignardia bidwellii و Bortysphaeria obtusa باعث پوسیدگی سیاه رنگِ برگ، میوه و ساقه‌ی مـــو می‌شوند.

پوسیدگی خوشه (bunch rot) ناشی از Botryotinia fuckeliana (آنامورف: Botrytis cinerea) است که در آن خوشه‌ی انگور لهیده و روی آن پوشش خاکستری قارچ تشکیل می‌شود. پوسیدگی خوشه ممکن است براثر Lasiodiplodia theobromae (Botrysphaeria rhodina) نیز بوجود آید لکن در این حالت پوسیدگی ابتدا قرمزرنگ و سپس سفید است ونهایتاً میوه مومیایی می‌شود.

کنترل پوسیدگیها:

جلوگیری از صدمه دیدن فیزیکی، شیمیایی وحمله حشرات بخصوص در مراحل آخر رشد، همچنین انبار سریع میوه‌ها در دمای پایین و جداسازی میوه‌های آلوده در کاهش پوسیدگیها موثر است.

 

بیماری پوسیدگی گل‌آذین خرما

بیماری پوسیدگی گل‌آذین خرما Khamedj 

بیماری خامج قدمت طولانی دارد و در اکثر نقاط نخل خیز دنیا وجود دارد. اولین گزارش تکنیکی را cavara درسال 1925 داده است. بیماری در مناطقی که دارای زمستانهای طولانی است یا بارندگیهای بهاره زیاد است یا درخاکهایی که آب درآنها جمع می‌شود یا نمک آنها زیاد است، مخرب است. بیماری درعراق وخوزستان گاهگاهی طغیان می‌کند معمولا بعد از زمستانهای سرد و طولانی باهوای مرطوب این اتفاق می‌افتد.


عامل بیماری خامج قارچ Mauginiella scaettae است. زمان حمله قارچ موقعی است که خوشه‌های گل دهنده (spattes) دراوایل بهار شروع به رشد می‌کنند. بعد از حمله قارچ به بافتهای گل و قبل از باز شدن اسپاتها لکه‌های قهوه‌ای یا زرد رنگی روی آنها ظاهر می‌شود. سطح داخلی اسپات زیر لکه‌ها زرد و شفاف است. قارچ قادر است مستقیماً بدرون اسپات نفوذ کند ازاین جهت یک پارازیت قوی محسوب می‌شود. عامل بصورت میسلیوم بین سلولی دربافتهای کهنه زمستان گذرانی می‌کند. دربررسی‌های مرکز تحقیقات کشاورزی خوزستان درمناطق آلوده تا 30% گل‌آذین‌ها ممکن است ازبین بروند و این امر مستقیماَ روی تولید محصول اثر منفی دارد.

کنترل:

1- جمع آوری وسوزاندن گل آذین‌های آلوده

2- استفاده از گرده سالم

3- استفاده از ارقام مقاوم: واریته‌های Tafezoune و Hamraim و Takernest مقاومند.

استفاده ازسموم تری‌دمورف و پروپیکنازول و تیوفانات متیل درحال حاضر درکنترل بیماری موثر است

 

آنتراکنوز انبه Mango anthracnose 

بیماری ناشی از Glomerella cigulata است، که به قسمتهای هوایی گیاه (برگ، شاخه، گل و میوه) حمله می کند. لکه های کوچک قهوه ای تا سیاه روی شاخه و برگ بوجود می آورد.

کنترل :

استفاده از قارچ‌کشهای فربام، زینب، کاپتان به نسبت 2- 1.5 درهزار

توصیه‌ها: 1- تقویت گیاه 2- حذف شاخه‌های خشکیده 3- کنترل آفات وسایر بیماریها

 

 

لکه سیاه انبه Mango scab 

بیماری ناشی از Elsinoe mangiferae (A: Sphaceloma mangiferae) که روی برگ، شاخه و میوه تولید لکه های کوچک قهوه ای تا سیاه می کند که در شرایط مرطوب روی آنها پوشش مخملی زیتونی به وجود می آید. دربرگهای مسن وسط لکه ها سفید یا خاکستری و حاشیه آنها قهوه ای است. در بعضی از این لکه ها آسکوکارپ قارچ دیده می شود

 

پژمردگی باکتریایی موز Moko 

بیماری موکو ناشی از Pseudomonas solanacerarum که باعث تغییر رنگ آوندها و زردی و نکروز برگ می شود. پاجوشها زرد و سپس سیاه می شوند. بیماری در مناطق موزکاری چابهار دیده شده است.

توصیه: در صورت مشاهده علائم بیماری ریشه کن کردن درختان توصیه میشود

 

مومیایی درختان میوه Monilia brown rot

عامل بیماری Moniliniaاست که آنامورف آن monilia می باشد. سه گونه دارد:

1- M. Laxaمعروف به European brown rot

2- M. Fructicolaمعروف به American brown rot که در ایران وجود ندارد.

3- M. Fructigena
 


میزبانها در ایران : سیب، گلابی، به، زردآلو، گوجه، گیلاس و زردآلو درایران مهمتر است و M.laxaاز آن جدا شده است(از سمنان). بیماری به گل شاخه و میوه میزند ولی میوه های رسیده حساسترند. میوه هایی که روی درخت کاملاً سالمند ویکدفعه شروع به قهوای شدن می کنند مشکوک به این بیماریند. میوه های آلوده سریعاً می ریزند. اینها به تدریج می پوسند وحالت چرمی سفتی پیدا می‌کنند وتشکیل اسکلروت قارچ را می دهند. اسکلروت در بهار جوانه زده وتولید آپوتیسیم می نماید وآسکوسپورها گیاه را آلوده می‌کنند.

کنترل شیمیایی: سمپاشی زمستانه (زیرا به سه صورت اسکلروت ، میسلیوم و کنیدی زمستانگذرانی دارد) . سمپاشی دربهار بعداز تشکیل گل انجام می شود.

توصیه: بهداشت باغ ؛ جمع آوری میوه های آلوده . هرس شاخه های آلوده

 

پوسیدگی قهوه‌ای(درونی) میوه انجیر fig brown rot(fig endosepsis) 

بیماری ناشی ازقارچ ناقص Fusarium moniliforme است که اسپورهای آن با زنبور Blastophaga به داخل میوه‌ی انجیرانتقال می‌یابد وموجب پوسیدگی داخل میوه می‌شود

 

 

لکه برگی سرکوسپورایی انجیر fig cercospora leaf spot 

بیماری ناشی از Cercospora spp (مانند C. bolleana) است؛ که منجر به تولید لکه‌های مازویی در برگ انجیر می‌شود.
 

 

ترشیدگی انجیر fig souring 

بیماری درایران ناشی از مخمر Hanseniospora osmophila است که با مگس سرکه یا سوسک میوه انجیر از طریق چشم میوه انجیر به داخل آن انتقال می‌یابد. این مخمر‌ها باعث ترشیدگی، ایجاد بوی الکل و تغییر رنگ میوه می شوند.


 

شانکر انجیر fig Phomopsis canker

بیماری بیشتر در انجیرهایی دیده می‌شود، که نیاز به هرس شدید دارند. درایران شانکر انجیر در استهبانات فارس دیده شده است. بیماری ناشی از Diaporthe cinerascens (آنامورف: Phomopsis cinerascens) است. دراثر حمله قارچ روی شاخه‌ها شانکر ایجاد می‌شود و شاخه‌ها پژمرده و دچار زوال تدریجی می گردند. آلودگی از محل هرس شروع می‌شود ومعمولاَ درفصل بارانی صورت می‌گیرد. قارچ درسال اول آلودگی تغییر رنگ را روی شاخه ایجاد می‌کند و بتدریج طی 4-3 سال اطراف تنه وشاخه را فرا می‌گیرد. دراثر مقاومت گیاه بافت پینه‌ای اطراف شانکر تشکیل می‌شود. قارچ درپینه نفوذ کرده ودرسال بعد فعال می شود. دراثر فعالیت سالانه قارچ دوایر متحدالمرکزی تولید می‌شود. قارچ دو نوع پیکنیدیوسپور تولید می‌کند. نوع α ونوع β که نوع α درایران دیده شده است. اسپورها ازمحل زخمهای ایجاد شده دراثر عوامل طبیعی وفیزیکی ویا حمله حشرات نفوذ می‌کنند.


 

کنترل:

بهترین روش کنترل بیماری پیشگیری ازنفوذ قارچ درگیاه وباغ است. که شامل 

1. تنظیم زمان هرس(هرس همراه با بارندگی نباشد)

2. تهیه قلمه سالم

3. معالجه زخمها

4.ضدعفونی ابزار هرس

 

آنتراکنوز مــــــو Grapevine anthracnose 

بیماری دراثر فعالیت قارچ Elsinoe amplina (آنـامورف: Sphaceloma amplinum) است. قارچ به اندامهای مختلف (برگ، خوشه، شاخه) حمله می‌کند. در اثر حمله قارچ لکه‌های فرورفته با بافتهای مرده تشکیل می شوند.

توصیه‌ها:

1- تقویت گیاه

2- حذف شاخه های خشکیده در پاییز

3- کنترول سایر افات و بیماریها

 

لکه زاویه ای برگ مـــــو Grapevine angular leaf spot 

بیماری ناشی ازPseudocercospora vitis) Mycosphaerella angulata ) که نشانه آن تشکیل لکه های قهوه ای زاویه دار در یک یا دو طرف برگ است

 

سرطان طوقه‌ی مـــــــو

سرطان طوقه‌ی مـــــــو Grapevine crown gall 

بیماری در گیاهان مختلف ناشی از گونه‌های Agrobacterium است؛ که نشانه‌ی آن تشکیل قسمتهای متورم در طوقه و ندرتاً ریشه و ساقه گیاه است. گالها به علت رشد وتکثیر سرطانی یاخته‌های آلوده ایجاد می‌شوند. تبدیل یاخته‌های عادی به یاخته‌ای سرطانی بر اثر ورود پلاسمید مولد غده (Ti plasmid) به یاخته و ادغام DNA مولد غده (Ti DNA) در کروموزم یاخته صورت می‌گیرد. بیماری در انگور ناشی از Agrobacterium vitis است. باکتری عامل بیماری در گذشته تحت عنوان بیووار 3 گونه A. tumefaciens نامیده ‌می‌شد.


توصیه: انتخاب نهالهای سالم یکی ازبهترین روشهای کنترل بیماری است. ضدعفونی ابزار هرس وجلوگیری از زخمی شدن شاخ و برگ نیز توصیه می شود.

 

 

سفیدک داخلی(کرکی، کاذب) مــــــــــــو Grapevine downy mildew 

سفیدک کرکی مو برای اولین بار در جهان درسال 1837 توسط schweinitz درآمریکای شمالی روی موهای وحشی مشاهده و ثبت گردید. بیماری با انتقال پایه‌های مقاوم به فیلوکسرا از امریکا به فرانسه و اروپا منتقل شد. شدت خسارت درفرانسه به حدی بود که صنعت شرابسازی را به رکود کشانید. بیماری در ایران برای اولین بار درسال 1325 توسط اسفندیاری گزارش شد.

عامل بیماری شبه قارچ Plasmopara viticola از خانواده Pronosporacea است که میسلیوم بدون دیواره عرضی تولید می‌کند. پاتوژن زمستان را به صورت اُاُسپور در داخل برگهای مرده وگاهی در میوه وشاخه می‌گذراند. برگهای آلوده نیز با حفظ میسلیوم‌های قارچ از نظر زمستان گذرانی حائز اهمیت هستند.

 

بیماری معمولاً بروی برگها، جوانه‌ها، خوشه‌های نارس و یا تقریباً رسیده ظاهر می‌گردند. دراثر حمله قارچ به برگها ابتدا نقاط روشن و غیرمشخص که حالت روغنی دارند ظاهر می‌شوند. سپس بافتهای برگ به تدریج مرده ونکروزه می‌شوند. شاخه‌های اصلی نیز ممکن است مرده یا قهوه‌ای شوند جوانه‌های جوانی که آلوده می‌شوند کوتاه مانده اما قطورتر از جوانه‌های نرمال به نظر میرسند. در شرایط مرطوب شاخه‌ها و برگهای آلوده بوسیله‌ی پوشش سفیدرنگ که اسپورانجیوفر قارچ است، پوشیده می‌شوند. آلودگی خوشه‌ها اگر در اول فصل باشد میوه‌های جوان بخصوص حبه‌های داخلی خوشه از اندام بار قارچ پوشیده می‌شوند که باعث چروکیدگی، چرمی شدن و تغییررنگ میوه‌ها می‌گردند.

 


کنترل: 

1- کاپتان wp 50 % و 3 درهزار

2- زینب wp 80 % و 3-2.5 درهزار

3- مانب wp 80 % و 2.5- 2 درهزارتوصیه‌ها: نوبت اول سمپاشی قبل از گلدهی و تکرار آن هر 10- 7 روز بر اساس نیاز انجام شود. هرس سبز در کاهش بیماری موثر است.

 

 

فتیله نارنجی(دارخور) Cytospora canker

بیماری فتیله نارنجی روی درختان گیلاس در سال 1325 توسط اسفندیاری از کرج جمع آوری و گزارش شده است. دارای مزبانهای مختلفی از جمله گردو، چنار، تبریزی، گیلاس، زردآلو، قیسی و سیب می‌باشد. هنگام حمله قارچ شاخه‌های مبتلا از قسمت پایین شکسته و یا قطع ویا مورد حمله حشرات قرار می‌گیرند. برگهای شاخه‌ی آلوده پژمرده و سبز خشک می‌شوند و سپس فتیله(cirrhus) ‌های نارنجی، زرد یا قهوه‌ای عامل بیماری که در واقع اسپورهای قارچ است، درسطح شاخه‌ها ظاهر می‌شوند. براثر حمله قارچ، شاخه‌ها و سرشاخه‌ها ضعیف و خشک شده و علائم دای بک die-Bach در آنها ظاهر می‌شود. بر روی شاخه و تنه نیز زخم و شانکرهایی ممکن است بوجود آید. مقاومت درختان مسن بیشتر است ولی درختان مسن و ضعیف تر بیشتر دچار بیماری می‌شوند. در مراحل آخر پوست تنه وشاخه درمحل شانکر از چوب جدا شده و قسمتهای بالای شانکر می‌خشکد. آلودگی بیشتر در فصول پاییز و زمستان حادث می‌شود.

 
عوامل بیماری گونه‌های مختلف جنس Cytospora می‌باشند. گونه‌ها شامل:

1- Cytospora persoonii

2- C. juglandicola

3- C. juglandina

4- C. rubescens

5- C. ambiens

6- C. cinctaعوامل مکانیکی نظیر تگرگ، محل تغذیه حیوانات و حشرات، هرس نامنظم، سرما وگرما ، یخبندان که منجر به ترک و شکاف پوست درختان می‌شوند باعث تسریع در آلودگی میزبانها می‌گردد، البته ورود انگل به گیاه بطور مستقیم و طبیعی از راه کوتیکول و منافذ بافتهای پوششی صورت می‌گیرد.(عکسها مربوط به مناطق خفر و میمند می باشد.)

 


کنترل :

هر اقدامی که بتواند از ضعف درختان و حمله بیماری جلوگیری کند درپیشگیری از بیماری موثر است. تقویت درخت و رعایت اصول زراعی صحیح (عدم احداث باغ در زمینهای آهکی و کم عمق و آبیاری منظم) و مبارزه با آفات کمک بزرگی برای جلوگیری از ضعف درخت می‌باشد. 

درمورد مبارزه شیمیایی می‌توان گفت که برداشتن بافتهای آلوده و فاسد پوست درخت درمحل شانکرها با ابزار مناسب و بلافاصله پانسمان آن با چسب مخصوص حاوی 3% ماده موثره Thiophanate-metyl در فصل مناسب درسالم سازی درختهای مبتلا(بخصوص سیب) رضایت بخش می‌باشد. همچنین ازسموم مثل کاپتان به نسبت 2در هزار نیز می‌توان استفاده کرد.

1- ترکیب بردو ------- 2درصد

2- اکسی کلرورمس WP35% و 5-3در هزار

3- تیوفانات متیل WP70% و 0.5-0.6درهزار

4- بنومیل WP50% و یک در هزار

توصیه: بهترین زمانها برای سمپاشی پاییز پس از ریزش گلبرگها و اواخر بهار به مقدار 2-1 نوبت می‌باشد.

 

سوختگی سیاه نخل date palm black scorch

بیماری ناشی از قارچ Ceratocystis paradoxa (آنامورف: Chalara paradoxa) که به قسمتهای مختلف نخل مانند برگ، جوانه مرکزی، گلوگاه و خوشه حمله می کند و در برگها و گل‌آذین سوختگی سیاه بوجود می‌آورد.

 

 

سوختگی برگ بادام almond leaf scorch 

بیماری ناشی از باکتری گرم منفی محدود به آوندهای چوبی به نام Xylella fastidiosa است. دراثر حمله باکتری به درختان بادام قسمتهایی ازبرگ وبه ویژه نوک و حاشیه آن دچار سوختگی میشود


 

 

 

آنتراکنوز موز Banana anthracnose

بیماری ناشی از قارچ Colleotrichum musae که روی پوست میوه تولید لکه های قهوه ای تا سیاه می دهد. در بعضی موارد این قارچ دم میوه را در خوشه آلوده میکند که در این صورت بیماری بنامblack end یا crown rot  نامیده می شود.

 

کنترل :

1-حذف شاخه های خشکیده

2-تقویت گیاه

3-استفاده از قارچکش های زینب و فربام 1/5  - 2 در هزار

4- کنترل آفات وسایر بیماریها 


 

بیماری سر سیگاری موز Banana cigar end

بیماری ناشی از Trachysphaera fructigena که تولید پوسیدگی سیاه و سپس خاکستری درمیوه می کند. پوسیدگی میوه ممکن است به تمام میوه گسترش یابد. در اغلب موارد Verticillium theobromae با بیماری همراه است


 

Banana panama disease بیماری پانامایی موز 

بیماری ناشی از قارچ Fusarium oxysporum f.sp. cubensis که نشانه های آن زردی برگهای مسن، پژمردگی و آویزان شدن برگها و قهوه ای شدن آنهاست. 

زگیل سیاه نخل خرما date palm false smut(Graphiola leaf spot)

بیماری با نامهای دیگری چون زنگ زگیلی خرما و سیاهک دروغی درخت خرما نیز می‌شناسند. بیماری در اکثر نقاط دنیا دیده می‌شود. در کشورهایی که درصد رطوبت نسبی هوای آنها بالا می باشد مانند نیجریه، کشورهای مدیترانه‌ای و کشورهای عربی شیوع دارد. درایران دربلوچستان، مازندران و میناب گزارش شده است. 

 

 قارچ عامل بیماری Graphiola phoenicis است از راسته‌ی ustilaginales که دارای تلیوسپور و بازیدیوسپور می‌باشد. بازیدیوسپورها باعث ایجاد آلودگی می‌شوند. تلیوسپور می‌تواند بروی برگ دوام بیاورد. قارچ به قسمتهای مختلف برگ، برگچه‌ها و رگبرگهای اصلی حمله می‌کند و یکسری جوشهای برجسته(هاگینه) و کوچکی را بوجود می‌آورد. جوشهای سیاه و بسته mm3-1 قطر دارند؛ که در دوسمت برگچه و محوربرگ تشکیل می‌شود.

کنترل:

1- سمپاشی با زینب و بنومیل قبل از پراکنش اسپورها

2- هرس برگهای آلوده و سوزاندن آنها

3- کاهش رطوبت باغ 

4- رقم مقاوم مخصوصا واریته Kustaury

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com

[ پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
شرح خبر

    حجم فايل  ( 17479 بايت

زیره سبز با نام علمی L. Cuminum cyminum گیاهی است از خانواده apiaceae، یکساله، معطر، بدون کرک (جز میوه) ساقه علفی با انشعابات دو تایی و گاهی سه تایی می باشد. ساقه گیاه شیار دار بوده و دارا ی بافت کلانشیم محیطی است.همچنین گیاهی است یکساله کوچک و علفی که ارتفاع آن 60 سانتیمتر است ریشه آن دراز و باریک برنگ سفید، ساقه آن راست و برگهایش به شکل نوار باریک و نخی شکل و برنگ سبز می باشد. 
گل آذین از نوع چتر مرکب می باشد و هر چتر مرکب به سه تا شش چترک ختم می شود. و هر چترک دارای سه تا چهار گل می باشد. براکته های کشیده و خطی در زیر چتر مرکب به صورت حلقه ای مجتمع شده و گریبان نامیده می شود. براکته های قاعده هر گل نیز در قاعده چترک ها به صورت حلقوی وجود داشته و گریبانک نامیده می شود. میوه دوکی شکل بوده و در دو سر باریک می باشد و از نوع دو فندقه شیزوکارپ است که شامل دو مریکارپ میباشد. جنین دانه کوچک بوده و در البومین محصور است و به شدت به جدار مریکارپ فشرده است.  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com

بخش شکمی جدار مریکارپ مسطح و بخش پشتی آن محدب است و دارای 5 ضلع برجسته یا خطوط پره مانند طولی است که این پره ها یکی در پشت، دو تا در طرفین و دو تا در حاشیه مریکارپ قرار دارند. 
از هر پره یک دسته آوندی عبور می کند که آوند های چوبی در داخل و آوند های آبکش در داخل قرار دارند.گرده افشانی در این گیاه توسط باد و به ندرت حشرات انجام می گیرد. چتر ها از پائین بو ته به سمت بالا و از اطراف به مر کز تولید بذر می کنند که نشان دهنده گل اذین نامحدود آن است(2). 


شرح گیاه 

گیاهی کوچک، علفی به ارتفاع 15 تا 50 سانتی متر و دارای ریشه دراز باریک به رنگ سفید و ساقه ای راست و منشعب به تقسیمات دو تایی است منشأ اولیه آن ناحیه علیای مصر و سواحل نیل بوده است ولی امروزه به حالت نیمه وحشی در منطقه وسیعی از مدیترانه، عربستان، ایران، و نواحی مختلف می روید و یا در این نواحی پرورش می یابد. 

برگهای آن متناوب، شفاف، بی کرک، منقسم به بریدگیهای بسیار نازک و ظریف ولی دراز و نخی شکل است. گلهائی کوچک، سفید یا صورتی رنگ و مجتمع به صورت چتر مرکب دارد. میوه آن بیضوی کشیده، باریک در دو انتها، بسیار معطر، به طول 6 میلی متر، به قطر 5/1 میلی متر و پوشیده از تارهای خشن است.بعضی از واریته های این گیاه میوه های عاری از تار دارند.رنگ میوه بر حسب واریته های مختلف گیاه ممکن است زرد تیره یا خرمائی مایل به سبز و یا خاکستری باشد. 

[ پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]

نام لاتین: 

Albizzia julibrissin
تیپ رویشی:  درخت
وضعیت خزان:  خزان کننده
سرعت رشد:  سریع
ارتفاع:  10 متر
قطر تاج:  10 متر
نیاز نوری:  آفتابی
نیاز آبی:  متوسط
معیار زیبایی:  گل
زمان ظهور معیار زیبایی:  اواسط تابستان تا اواخر پاييز
قابلیت هرس:  نياز ندارد
مقاومتهای اکولوژیک:  مقاوم به گرما و آفات
خاک مناسب:  هر نوع خاک
کاربرد در فضای سبز: کاشت در پارکها ، ميادين و چمن کاریها
وضعیت سازگاری با شرایط اکولوژیک موجود:                                                                          خوب

[ شنبه نوزدهم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]

نام علمی: Passiflora caerulea

نام انگلیسی: Passion Flower

گل ساعت


ادامه مطلب
[ شنبه نوزدهم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
چه زیبا! چه عجیب! چه خطرناک! اینها گیاهانی هستند که کمتر کسی تا به حال آنها را دیده است. رشد و تغذیه و تکثیر این گیاهان آنقدر با بقیه فرق دارد که می‌توان از آنها به عنوان شگفتیهای دنیای آفرینش یاد کرد. اسم این گیاهان هم مثل خودشان عجیب است. پس بهتر است وقتی با آنها آشنا می‌شویم، دنبال اسم تازه ای برایشان باشیم!
به من دست نزن!
اگر به این گیاه دست بزنی چیز عجیبی را می‌بینی؛ این که ظرف مدت چند ثانیه، برگهای گیاه پژمرده می‌شوند. اما ناراحت نباش! به محض این که گل احساس کرد خطری تهدیدش نمی‌کند، برگهایش باز شده و مثل روز اولش می‌شود. در واقع، این عمل یک جور مبارزه است تا حیوانهای علف‌خوار آن را نخورند. البته وقتی که هوا تاریک می‌شود، برای صرفه‌جویی در مصرف آب خودش را جمع می‌کند تا سطح تماس کمتری با هوا داشته باشد. پس می‌توان اسمش را گذاشت: نازک نارنجی صرفه جو!


گیاه سنگی!
این گیاهان ریز هستند و ریگی شکل؛ اگر گل نداده باشند، ممکن است فکر کنید خرده سنگ‌اند، ولی وقتی به آنها دست بزنید می‌بینید نرم و توپر هستند. محل زندگی این گیاهان صحرا و منطقه های گرم است. حیوانها علاقه زیادی به خوردن آنها دارند، چرا که آبدار هستند و خوردن آنها به رفع تشنگی کمک می‌کند. البته اگر حیوانی بتواند میان ریگزار این ریزهای خوشمزه را تشخیص بدهد!

گلِ دوست نداشتنی!
چه گل زیبایی! چه قدر هم بزرگ! بگذار از نزدیک ببینم. وای نه! چه بوی بدی دارد، حالم دارد به هم می‌خورد! بهتره از اینجا دور شویم! بوی این گل، مثل بوی گوشت فاسد است. اما لابد از خودتان می‌پرسید که چرا بوی این گیاه به این بدی است، آن قدر که هیچ کسی دوست ندارد آن را در خانه اش نگه داری کند؟! تازه این گل، جزو بزرگ ترین گلهای دنیاست! بوی این گل سبب تحریک گیاهان دیگر می شود تا گرده افشانی کنند. حالا شما چه اسمی برای آن پیشنهاد می‌کنید؟!

حشره‌خوارهای بیچاره!
این گیاهان به گوشت خوارها معروفند؛ اما در واقع آنها حشره خوار هستند، نه گوشت خوار! و این که حشره را نمی‌خورند، بلکه شکار را گیر می‌اندازند و باعث مرگ آن می‌شوند. وقتی بدن حشره تجزیه می‌شود، آمینو اسیدها توسط برگها جذب می‌شوند. بیشتر این گیاهان در خاکهای نامرغوب می‌رویند، به همین دلیل از بدن حشرهها به عنوان یک ماده مغذی استفاده می‌کنند. با این توضیح‌ها بهتر نیست اسم دیگری برای آنها پیدا کنیم؟!

همیشه زنده!
دشمن گیاهان چیست؟ بی آبی، نه؟ اما برای از بین بردن این گونه از سرخس، نباید منتظر باشید تا در اثر آب ندادن خشک شود! این گیاه عجیب بعد از این كه آب کافی به آن نرسید، به شکل یک توپ جمع می‌شود و برای سالها به همین شکل باقی می‌ماند. به محض این که آب درون شاخه‌هایش برود، دوباره باز شده و بعد از مدتی سبز و مثل روز اول می‌شود! حتما می‌‌توانید حدس بزنید که خانه این گیاه در چه منطقه هایی از زمین است؟
منبع :Google Image Result for http://www.seemorgh.com/images/iContent/1388-3/9069_603.jpg

[ جمعه هجدهم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]

فارسی اصیل: دارزی (دار= درخت +زی= زیستن) اشاره به دار چسب بودن آن است
نام انگلیسی: slipper orchid 
برخلاف تصور عموم اركیده به آسانی در منازل و آپارتمانها قابل نگهداری و به شرایط مختلف سازگاری نشان می‌دهند و تكثیر آن نسبتاً آسان است، بعلت وضع خاص گل و نامنظم بودن و پراكندگی رنگهای مختلف در قسمتهای متفاوت گلبرگ تشریح شكل گل و توضیح رنگ آن كمی مشكل است، شرایط نگهداری این اركیده از بقیه اركیده‌ها ساده‌تر است ولی دقت در وضع خاك از نظر زهكش به خاطر حساسیت شدید ریشه‌ها به باتقلاقی شدن لازم و ضروری است، اواخر تابستان گل می‌دهد .

نیازها:
نور: نور غیر مستقیم كنار پنجره را ترجیح می‌دهد، گیاه را در معرض تابش مستقیم آفتاب بخصوص در ظره تابستان قرار بدهید
دما : حداكثر درجه حرارت در تابستان 270 و در زمستانc 010 است
آبیاریدر تابستان هفته ای دو تا سه‌بار آبیاری نمایید، در زمستان هفته‌ای یك بار كافی است، در بهار سطح خاك گلدان همیشه باید مرطوب باشد
رطوبتدر بهار و تابستان هر دو روز یك بار با آب ولرم و سبك فاقد املاح گیاه را غبار پاشی نمایید، جهت تامین رطوبت دایمی و پایدار به زیر گلدانی حاوی سنگریزه آب اضافه نمایید تا زمانی كه در پاییز و زمستان گیاه در گل است در صورت پایین بودن درجه حرارت غبار پاشی مضر است
تغذیه : از اول فصل رشد تا زمان پژمردگی گلها گیاه را با مواد غذایی مصنوعی گیاه زیستی طبق دستور تغذیه نمایید، بعد از پژمرده شدن گلها تا بهار آینده تغذیه را متوقف نمایید
خاك مناسب : اركیده به خاك مخصوص نیاز دارد بهتر است خاك آن را به صورت آماده از متخصصین تقاضا كنید، مخلوطی از خزه اسفاگتوم و خاك لوم و پیت و شن خاك خوبی برای اركیده است

تعویض گلدان : هر دو سال یك بار بعد از گل‌دهی احتیاج به تعویض دارد
تمیز نمودن برگها : برگها را با پارچه نرم و یا اسفنج مرطوب تمیز نموده و از مواد براق كننده شیمیایی استفاده نمایید
پرورش اركیده نیاز به اطلاعات وسیع درباره شرایط رشد و مشكلات پرورشی دارد، به منابع مراجعه فرمایید.
تقسیم ساقه‌های زیر زمینی : این نوع اركیده دارای اندام تكثیر زمیمی بنام ریزوم یا ساقه زیرزمینی است، در صورتی كه می‌‌توان از این اندام به عنوان منبع تكثیر استفاده نمود كه گیاه حداقل دارای 3 جفت برگ باشد، با خشك شدن گل گیاه را از گلدانها خارج و خاك را به آرامی كنار بزنید ریزوم‌ها را طوری تقسیم نمایید كه هر قسمت داری ریشه و برگ بوده و جداگانه و به طور افقیی در گلدانها با خاك مخصوص اركیده كاشت نمایید. گلدان‌ها را آبیاری و هر روز غبارپاشی كنید

عوارض و درمان 
جوانه‌ها در شب صدمه می‌بینند : عامل آن حشره تریپس است، با سم حشره‌كش گیاه را هر هفته یك بار سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند، ممكن است بجای ماندن قطرات آب حاصله از غبار پاشی روی گلها همین علایم را بوجود بیاورند
گلها ظاهر نمی‌شوند : گلدانها خیلی بزرگ است، در كاشت‌های بعدی حجم گلدانها را متناسب با وضع گیاه انتخاب نمایید
در زمستان گیاه سیاه می‌شود: شبها هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید و یا اینكه صدمه مربوط به استفاده از مواد شیمیایی براق كننده است از آنها استفاده نكنید.
زخمهای پنبه‌ای شكل سفید رنگ روی برگها و قاعده آنها تشكیل شده است: عامل آن حشره آفتاست، گیاه را با سم حشره‌كش نفوذی هر چهارده روز یك بار سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند
اگر چه رطوبت كافی است ولی برگها و گلها خشك می‌شوند: عامل آن اشعه مستقیم آفتاب است گیاه را به محلی با اشعه غیر مستقیم ببرید
غنچه‌ها منقبض شده و خشك می‌شوند: هوا گرم و خشك است، هر دو روز یك‌بار با آب ولرم و بدون املاح غبارپاشی كنید، با قراردادن گلدانها در گلدانها بزرگتر و پر نمودن حد فاصل دو گلدانها را با پیت و یا خزه مرطوب رطوبت دایمی و پایدار ایجاد نمایید
برگها قهوه‌ای شده و گیاه در حال خشكیدن است: خاك خیلی خشك و گیاه تشنه است، گلدانها را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب قرارداده و سپس خارج كنید.، خاك را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید، اجازه ندهید آب اضافی در گلدانها باقی بماند
رشد گیاه متوقف است: هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید
سطح برگها و گلها دارای تار عنكبوت است: كنه ریز قرمز عامل آن است، با اسفنج و یا پارچه پشت برگها را تمیز و گیاه را طبق دستور با سم كنه‌كش سمپاشی نموده تا علایم برطرف گردند، تامین رطوبت در كاهش آفت موثر است.
برگها می‌ریزند : آبیاری بیش از اندازه و خاك باتقلاقی شده است، زهكش را بازدید و آب اضافی گلدانها و زیر گلدانی را خارج نمایید

[ یکشنبه سیزدهم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]

گل آفتـابگـردان زینتـی ، گلـریـز – بسیار پرگـل2- گل آفتـابگـردان ، پامتـوسط - پرپر– تـک رنـگ زرد (شاخه بریده)
طرز کاشت : 

خزانه کاری : بذرگل آفتابگردان را اوایل بهار به عمق۰.۵ سانتیمتر در خزانه رو به آفتاب می کارند ، ۲-۱ هفته بعد جوانه  می دهد.

نشا کاری : پس از ۶ برگه شدن بوته ها ، اواسط بهار در محل اصلی  به فاصله ۷۰-۵۰ سانتیمتر نشا می کنند.

کاشت مستقیم : دراواسط بهاربه صورت خطی به فاصله۵۰-۷۰ سانتیمتر انجام می گیرد.

آب وهوا : به نور و گرمای زیاد و محل آفتابگیر و رطوبت فراوان نیاز دارد.

خاک : خاک سبک دارای کود حیوانی پوسیده که در اثر آبیاری  فراوان باطلاقی نشود.

زمان گل دهی : تابستان گل می دهد.


[ یکشنبه سیزدهم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
 ریحان:

ریحان در درمان افسردگی و رفع سردردهای ناشی از میگرن نیز موثراست. همچنین ریحان حاوی ویتامین

k-C-A  آهن و کلسیم می باشد. ریحان منبع خوبی از بتاکارتن است که به آسانی خودش را تبدیل به ویتامین  A می کند. ریحان از سلول های بدن در مقابل آسب رادیکالهای آزاد محافظت می کند. همچنین با کاهش کلسترون خون تاثیر چشمگیری در کاهش درکیری عروق قلب یا وقوع حملات قلبی دارد.

خواص داروئی:

چون ریحان بسیار معطر است بنابراین برای معطر ساختن غذاها از آن استفاده می شود. ریحان ازنظر طب قدیم ایران کمی گرم و خشک است .

۱)دم کرده برگ ریحان اثر ضد تشنج دارد و مقوی و مدر است ضمن اینکه  دم کرده دانه ریحان برای درمان ورم کلیه و ترشحات زنانه بکار می رود. و استفاده از ریحان برای سرفه - آسمـ برونشیت و عفونت های سینوس موثر است . و روغن ریحان نه تنها عفونتهای ریه را درمادن میکند بلکه احتقان در ریه ها را نیز درمان میکند. این ترکیب همچنین در التیام آسیب های ریوی ناشی از سیگار- بیماری سل - سرطان ریه نیز موثر می باشد. به علاوه  به دلیل دارا بودن خواص آنتی بیوتیکی به درمان بیماری سل نیز کمک می کند.

 ۲)خوردن ریحان دستگاه هاضمه راتقویت می کند .

۳)نوشیدن یک فنجان دم کرده ریحان نفخ و گاز معده را از بین میبرد .

۴)برگ ریحان درمان کننده ناراحتی های حاصل از نیش حشرات است کافی است که محل گزش حشرات را با برگ ریحان ماساژ دهید خارش و درد را برطرف می کند.

۵)جویدن برگ ریحان برای زخم های دهان مفید است .

۶)جوشانده ریحان تب بر است .

۷)دم کرده تخم ریحان مسکن است .

۸)اگر تخم ریحان را بکوبید و با صمغ عربی مخلوط کنید داروی خوبی برای درمان اسهال است .

۹)تخم ریحان برای رفع دل درد مفید است .

۱۰)برگ ریحان اثر زیاد کننده شیر دارد و مادران شیر ده حتما باید از این گیاه استفاده کنند .

۱۱)دم کرده دانه ریحان برای درمان ورم کلیه و ترشحات زنانه بکار می رود .

۱۲)دم کرده برگ ریحان درمان کننده سرگیجه است .

۱۳)برگ ریحان را همراه غذا بخورید در هضم غذا موثر است .

۴)اگر گلدان ریحان را جلوی پنجره بگذارید حشرات و مگس را فراری می دهد و آنها وارد خانه نخواهند شد .

 

مضرات :

مضرات خاصی گفته نشده است .

[ شنبه پنجم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
۱- آلبالو سرشار  از ویتامین ث و عنصر معدنی آهن می باشد، بنابراین برای افرادی که مبتلا به کمبود ویتامین ث و آهن میباشند مفید است. همچنین در تصفیه خون اثر مثبتی داردَ، علاوه بر ویتامین ها ومواد معدنی مذکور ، در این میوه مفید ویتامین هائی نظیر: (آ-ب -د) و عناصری همچون منگنز، کبالت، روی ، فسفر، پتاسیم، سدیمُ، منیزیم وکلسیم نیز یافت میشود که به این خاطر ارزش آلبالو را چندین برابر افزایش می دهد.

۲- این میوه مدر، اشتها آور، ضد استفراغ، و مقوی نیروی جنسی بوده و همچنین تعداد اسپرم را افزایش داده و حرارت بدن را فرو نشانده و موجب تسکین عطش میشود و ضمنا" باعث صافی صدا می گردد.

۳- آلبالو به علت داشتن چند نوع اسید باعث جذب مواد سمی خون و لینت مزاج شده و به دفع سموم بدن از راه روده ها کمک می کند و همچنین سلولهای کبدی را مورد شستشو قرار داده و از بیماریهای کبدی، کیسه صفرا و امراض گوارشی مثل عوارض ناشی از اوره، اسید اوریک و ازدیاد کلسترول در خون جلوگیری می کند.

۴- آلبالو فشار خون را کاهش میدهد و اگر رسیده باشد مانع سوء هاضمه میشود.

۵- خوردن این میوه خوشمزه برای افر ادی که مبتلا به ورم معده، طحال، ورم کلیه، دیابت ، تصلب شرائین، رماتیسم،  نقرس ، کلسترول ، سوزش مجرای ادرار، خارش پوست، غلظت خون، چاقی، سرفه و ناراحتی های عصبی و کبدی هستند ، مفید می باشد.

۶- از آلبالو می توان به عنوان ماسک زیبائی استفاده نموده و به سلامت پوست کمک کرد، صمغ درخت آلبالو و سایر خانواده آن نیز موجب نرمی سینه شده، رنگ چهره را روشن و قلب را جلا می بخشد، توصیه شده است که به منظور درمان سرفه، صمغف این درخت با آب نسبتا" سرد میل شود.

۷- آلبالو به علت داشتن اسیدهای مفید بخصوص اسید اگزالیک، در  دفع صفرا وفعالیت کبد نقش مهم و درمانی دارد، همچنین باعث سیلان صفرای موجود در کیسه صفرا می شود.

۸- در طب سنتی آمده است که اگر شیر دانه آلبالو را گرفته و با کمی رازیانه مخلوط نموده وسپس می۰ل کنند برای رهائی از بیماریهائی نظیر وجود سنگ در مثانه، حرارت ادرار و سوزش مجاری ادرار اثر بخش خواهد بود.

***** توجه:

الف : لازم است بدانید که آلبالوی خشک شده قابض میباشد.

ب: پوسته درخت آلبالو دارای گلوکوزیدها، اسانس روغنی و تانن ها می باشد از این پوسته خیلی کم مصرف میشود، زیرا در صورت آزاد شدن اسید سیاندریک ( که سم خطرناکی است) احتمال مسمومت شخص می رود ، این پوسته  را بخصوص در رابطه با درمان دردهای رماتیسمی و . .. مورد استفاده قرار میدهند.

 

مضرات آلبالو:

۱- خوردن این میون برای افراد سرد مجاز مفید نبوده و اشخاصی که مبتلا به ورم روده و زخم معده هستند مجاز به مصرف آلبالو نمی باشند.

۲- از آلبالواگر به عنوان دسر استفاده شود موجب چاقی میشود.

۳- خوردن این میوه به صورت ناشنا موجب زخم معده و بعد از غذا باعث ناراحتی های گوارشی میشود.

[ شنبه پنجم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]

کلیات گیاه شناسی:

بابونه گاوی گیاهی است علفی یکساله با ساقه افراشته پرشاخه و پربرگ است برگهای آن بدون دمبرگ و متناوب هستند غنچه های آن بطور مجزا در رأس ساقه و شاخه ها ظاهر میشوند که رنگ آنها سبز متمایل به زرد است منشا‌ء اصلی این گیاه شرق آسیا و آمریکای شمالی است.

خواص دارویی:

خواص این بابونه کم و بیش شبیه بابونه اصلی میباشد. و برای مصارف داروئی گلهای این گیاه را همراه با مقدار کمی از سرشاخه ها هنگامی که کاملا شکفته شده اند جمع آوری کرده و پس از خشک شدن داروئی با عطر خوشایند بدست می آید که بایستی آن را در ظروف سر  بسته نگه داری کرد گل های این نوع بابونه دارای یک اسانس روغنی (که مقدار آن کمتر از بابونه اصلی است) . گلوکوزیدها- تانن ها ویک شیره تلخ می باشند موارد آن مثل بابونه اصلی بوده و تنها تفاوت این بابونه با بابونه واقعی این است که بابونه گاوی قدرت ضد تورمی ندارد.

جوشانده آن درمان کمکی خوبی برای گر یپ ودفع انگل های روده است.

مضرات:

۱-مصرف بابونه برای زنان باردار حامله مضر بوده و ممکن است که موجب سقط جنین شود.

۲- افرادی که مبتلا به بیماریهای: پروستات ، فشار خون، قلب،  حلق و فلج عضلات می باشند نباید در مصرف بابونه زیاده روی کنند.

۳- زیاده روی در خوردن بابونه ممکن است که موجب سردرد در بعضی افراد شود.

جمع آوری: از کتاب گیاهان داروئی

[ شنبه پنجم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
جوانه گندم: جوانه گندم یک مکمل غذایی بسیار مغذی است. جوانه گندم دارای ویتامین های K-E-A میباشد. و سرشار از ویتامین -E و ویتامین های گروه B است. امروزه به عنوان معجزه گر و اکسیر جوانی معرفی میشود. و سلینوم و سلولز و منیزیم وجود در جوانه گندم در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان مؤثر شناخته شد و برای درمان پوست

[ شنبه پنجم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
-معجزه طبيعت سبز، آلوئه ورا به علت اثرات شفابخشي که دارد در دنيا به گياه معجزه گر معروف است.
-ژل آلوئه ورا از گياهان دارويي منتخب سازمان بهداشت جهاني بوده و معمولا" به صورت تازه مصرف ميشود.
-اين گياه داراي حدود 200 ماده مؤثر مي باشد و علاوه بر 170 نوع محصول آرايشي بهداشتي و دارويي ترميمي، جايگاه وسيعي در نوشابه ها و مواد غذايي مصرفي به خود اختصاص داده است.
- ژل آلوئه ورا داراي مجموعه اسيدهاي آمينه، ويتامين A و E با خاصيت آنتي اکسيدان است و سبب فعال شدن ماکروفاژها که وظيفه کنترل سيستم ايمني سلولي را دارند شده و سبب مهار تکثير سلولهاي سرطاني مي گردد.
- ژل آلوئه ورا يک داروي خانگي بسيار عالي براي ترميم سريع زخم و سوختگي و آفتاب سوختگي مي باشد.
-براي خشکي پوست به ويژه اگزماي پوست حساس بدن مفيد است.
- براي استفاده در محل گزيدگي حشرات، جوشها، زگيل و چين و چروک پوست مفيد است.
- براي بهبود خراشيدگي و سائيدگي ، آکنه و تاولها کاربرد دارد.
- براي شوره سر و حساسيتهاي پوستي استفاده مي شود.
 از جمله کاربردهاي عصاره اين گياه که در صنعت آرايشي ( کرم سازي) ، بهداشتي (استفاده در شامپوها ) و مصارف خوراکي ( کمپوت و آبميوه ) استفاده ميشود عبارتند از:
- بازسازي سلولهاي از دست رفته در سوختگي، بريدگي و سائيدگي
- محافظت پوست در مقابل اشعه آفتاب
- مصارف زيبايي و درمانهاي پوستي
- معالجه زخم معده

                       

                        تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com

[ پنجشنبه سوم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]


آووکادو  Avocado تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com

نام علمی Persea americana

مشخصات گیاه

آووکادو  درختی است که ارتفاع آن به حدود 6 متر می رسد و  درقسمت های گرم آمریکا و برزیل و غرب هندوستان پرورش می یابد . منشاء آووکادو  آمریکای جنوبی بوده  که از آنجا به نواحی دیگر دنیا راه یافته است . برگهای این درخت ضخیم و سبز و گلهای آن کوچک و سبز رنگ است . میوه آن مانند گلابی و درای پوستی سخت برنگ سبز تیره و یا سیاه است  در حدود 400 نوع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از آنها درای پوست صاف و سبز رنگ بوده ولی پوست برخی از آنها سیاه و خشن است / مدرکی در دست است که نشان می دهد مایاها و اینکاها از این میوه استفاده می كرده اند .


ادامه مطلب
[ پنجشنبه سوم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
جام جم آنلاين: دانشمندان هلندي مي‌گويند ؛ مصرف مواد غذايي و سبزيجاتي مانند كرفس و جعفري كه حاوي فلاونوئيد آپي‌ژنين هستند به پيشگيري از بروز سرطان‌خون كمك مي‌كند. 
به گزارش ايسنا، مايكل پپلنبوش پژوهشگر دانشگاه گرونينگن در هلند گفت: آزمايشات نشان داد؛ آپي‌ژنين كه به طور معمول در ميوه‌ها و سبزيجات يافت مي‌شود، توانست رشد دو نوع سلول بيمار در سرطان خون را تا 50 درصد متوقف كرده و شانس نجات آنها را كاهش دهد.

وي خاطرنشان كرد: اين يافته‌ها تاييد مي‌كند كه آپي‌ژنين مي‌تواند در پيشگيري از سرطان خون موثر باشد. اما اين محقق هلندي از سوي ديگر هشدار داد كه اين ماده درعين حال خاصيت مقاومت در برابر شيمي درماني را دارد و بنابراين براي بيماراني كه در حال حاضر به اين سرطان مبتلا هستند و تحت درمان قرار دارند، توصيه نمي‌شود.

چون آپي‌ژنين با روشهاي استاندارد درماني سرطان خون تداخل پيدا مي‌كند. پپلنبوش با انتشار مقاله خود در مجله علمي بيماري و مرگ سلولي متذكر شد: آپي‌ژنين مي‌تواند يك ماده پيشگيرنده مفيد براي سرطان خون باشد اما نبايد همزمان با شيمي درماني مصرف شود چون با اثرات مثبت درمان تداخل پيدا مي‌كند. 

فلاونوئيدها تركيباتي با خواص آنتي‌اكسيداني هستند كه از سلول‌ها در برابر آسيب‌هاي ناشي از مولكول‌هاي اكسيژن محافظت مي‌كنند. در مطالعات قبلي نيز نشان داده شد كه آپي‌ژنين موجود در كرفس، جعفري، سس گوجه و ساير سبزيجات خوراكي مي‌تواند خواص مفيدي در پيشگيري از سرطان تخمدان داشته باشد .

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com

[ پنجشنبه سوم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
جام جم آنلاين: دانشمندان استراليايي مي‌گويند: مصرف چاشني زعفران از نابينايي جلوگيري مي‌كند. 


به گزارش ايسنا، اين دانشمندان در آزمايشات خود دريافته‌اند: گياه زعفران كه در بسياري از خوراك‌هاي كاري و رژيم غذايي مديترانه‌اي استفاده مي‌شود، مي‌تواند از نابينايي در سالمندان جلوگيري كند.

در اين آزمايش‌ها محققان براي داوطلبان مصرف قرص‌هاي حاوي اين چاشني را به مدت 3 ماه تجويز كردند و نشانه‌هاي بهبود قابل توجهي در بينايي آنها مشاهده شد.كارشناسان در استراليا و ايتاليا ادعا كرده‌اند كه اين گياه معطر و مطبوع مي‌تواند فاكتور كليدي و مهمي در پيشگيري از نابينايي در سالمندان باشد.

محققان دريافتند كه اين چاشني گياهي همچنين به عنوان عينكي طبيعي عمل مي‌كند؛ ششبه طوري كه از چشم‌ها در برابر آسيب‌هاي ناشي از نور شديد خورشيد محافظت مي‌نمايد.

پروفسور سيلويا بيستي، پژوهشگر دانشگاه سيدني كه سرپرستي اين پژوهش را عهده‌دار بوده، خاطرنشان كرد: بينايي بيماران پس از مصرف قرص‌هاي زعفران بهبود پيدا كرد.

پروفسور بيستي افزود: تركيبات شيميايي زعفران كاملا پيچيده است. اين گياه خاصيت آنتي‌اكسيداني دارد، اما قبلا هيچ يك از محققان تاثير آن را در حفظ قدرت بينايي كشف نكرده بودند. تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://www.roozgozar.com
[ پنجشنبه سوم تیر 1389 ] [ ] [ ن.رضازاده ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ در ارتباط با رشته مهندسی گیاهپزشکی و بیماری شناسی گیاهی و حشره شناسی می باشد.
امکانات وب